31 MAJA – DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

31 MAJA – DZIEŃ BEZ PAPIEROSA
Spread the love

31 MAJA – DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Dlaczego nie warto zaczynać?

  • Wiesz już, że palenie to nałóg, który wyniszcza organizm człowieka i niezwykle trudno pozbyć się w przyszłości. Przeciętny palacz żyje 10 lat krócej niż osoba niepaląca – czy to nie jest zbyt wysoka cena?
  • Palenie papierosów jest bardzo kosztowne. Jednostkowy koszt może nie wydawać się duży, jeśli jednak przełożymy to na dłuższy okres czasu palenia okazuje się, że moglibyśmy spełniać swoje marzenia, gdyby nie nałóg. Czy warto rezygnować z marzeń dla wątpliwej przyjemności palenia papierosów?
  • Dbasz o higienę każdego dnia, przykładasz uwagę do tego jak wyglądasz, jakie ubrania nosisz i jaką masz fryzurę, dlaczego więc chcesz mieć zżółkniałe paznokcie i trudny do zniwelowania osad na zębach? Papierosy stopniowo nadają Twoim paznokciom żółty odcień (niezależnie od tego czy mamy pomalowane paznokcie czy nie), na Twojej twarzy pojawia się znacznie więcej wyprysków, które są efektem oczyszczania się organizmu z toksyn, a na zębach pojawia się żółty osad, który sprawia, że o śnieżnobiałym uśmiechu możesz zapomnieć na długie lata, nawet po rzuceniu palenia. Czy warto się na to godzić?
  • Czy zdarzyło Ci się widzieć nałogowych palaczy, którzy paląc papierosa na mrozie trzęsą się z zimna i chociaż pogoda nie sprzyja, to jednak nałóg zmusza ich do podejmowania takich decyzji? A może widziałeś na lotnisku miejsca dla palaczy, gdzie na małej powierzchni pali kilka, a czasem kilkanaście osób, a chmura śmierdzącego dymu unosi się wokół nich? Czy chciałbyś być zmuszony przez nałóg do takich zachowań? Raczej nie, a sięgnięcie po pierwszego papierosa może sprawić, że możesz tak postępować.
  • Palenie papierosów sprawia, że Twoje ubrania, włosy, a przede wszystkim oddech mają bardzo nieprzyjemny zapach. Czy chciałbyś wąchać popielniczkę? Na pewno nie, a dokładnie tak samo pachną nałogowi palacze niezależnie od zużytej liczby flakoników perfum czy odświeżaczy do ust.
  • Czy wiesz czym jest „tytoniowa cera”? Dermatolodzy określają tak skórę twarzy osób, które palą papierosy – jest ona niedotleniona, przez co staje się coraz bledsza, szara i ma ziemisty odcień. Zawarte w dymie papierosowym substancje wpływają również na wysuszenie skóry, co jest powodem powstawania przedwczesnych zmarszczek. Czy warto zatem borykać się z takimi problemami?
  • Palenie nie jest modne, jest reliktem przeszłości i nie ma nic wspólnego z rzekomą elegancją i byciem fajnym. Paleniem nie manifestujemy wolności, nie pokazujemy też swojego „ja”, a tym bardziej nie pomagamy sobie paląc w sytuacjach stresowych. Znacznie lepszym rozwiązaniem jest sport lub inna aktywność, dzięki której możemy spełniać marzenia, rozwijać talent i spędzać czas w miłym towarzystwie. Czy zatem lepiej spożytkować nasz talent, pieniądze i zdrowie na rozwijanie pasji czy „spalić się na starcie” i stać nałogowym palaczem?
  • Palenie tytoniu znacznie obniża jakość życia seksualnego – znacząco wpływa na impotencję u mężczyzn. Papierosy negatywnie oddziałują na układ krążenia, nerwowy i hormonalny, a nikotyna dwukrotnie zwiększa ryzyko problemów z erekcją.
  • Przeciętny palacz podjął 7 prób rzucenia papierosów, a aż 70% z nich chce rzucić palenie – czy naprawdę chcesz znaleźć się w tej grupie nałogowców?

10 najbardziej popularnych nieprawdziwych przekonań o paleniu

  1. Papieros to manifestacja wolności.

Czy uzależnienie od jakiejkolwiek substancji może manifestować wolność, skoro ograniczamy nasze życie nałogiem? Często z ust palacza słyszmy, że pali, bo chce, chociaż wszyscy mu to odradzają – to nie manifest wolności, a działanie na przekór, które niszczy nasze zdrowie i zabiera pieniądze. Czy ktokolwiek świadomie i chętnie chciałby podjąć decyzję o tym, aby uzależnić się na całe życie? Większość osób, które zaczynają palić wierzy, że w każdym momencie będzie mogła rzucić. Niestety nie jest to prawda, a i konsekwencje tego czynu mogą ciągnąć się za palaczem przez całe życie.

2. Nie można wpaść w nałóg paląc tylko jednego papierosa dziennie.

Niestety można i to szybciej niż wydaje się większości osób, które sięgają po pierwszego papierosa. Nikotyna jest narkotykiem (podobnie jak kokaina czy heroina) i głęboko uzależnia. Według badań, przeciętny palacz próbował rzucić palenie aż 7 razy. Dodatkowo musimy pamiętać, że każdy papieros to 40 substancji rakotwórczych, liczne substancje uszkadzające układ krążenia i narządy oddechowe. Nie istnieje bezpieczna dawka tych związków, każda ich ilość może zapoczątkować proces nowotworowy lub doprowadzić do udaru lub zawału.

3. Papierosy uspokajają i redukują stres.

Absolutnie nie! Badania naukowe dowodzą, że podczas palenia wzrasta ciśnienie krwi i napięcie nerwowe, a wrażenie uspokojenia działa tylko w momencie działania nikotyny. Po wypaleniu papierosa jest jeszcze gorzej niż przed i odczuwamy duże zdenerwowanie.

4. Palenie zapobiega nadwadze i pomaga w odchudzaniu

Palenie papierosów nie sprzyja odchudzaniu. Natomiast w momencie kiedy chcemy rzucić palenie pojawia się głód nikotynowy, który podczas gdy nie możemy go zwalczyć poprzez zapalenie papierosa, zastępujemy jedzeniem. W konsekwencji więc jeśli sięgniesz po pierwszego papierosa, a następnie będziesz chciał skończyć z nałogiem może czekać na Ciebie kilka nadprogramowych kilogramów.

5. Papierosy light są zdrowsze

Kolejny mit. Być może w składzie lekkich papierosów jest mniej nikotyny, ale w praktyce jest to powodem, dla których palacz zaciąga się częściej, aby zaspokoić głód nikotynowy. Należy także pamiętać, że każdy papieros zawiera tyle samo substancji smolistych.

6. Palenie papierosów sprawia przyjemność.

Przyjemność z palenia papierosów można bardzo łatwo porównać do przyjemności z noszenia ciasnych butów – odczuwamy ją dopiero kiedy je zdejmiemy. Tak samo z papierosami – przyjemność odczuwamy dopiero w momencie, kiedy zaspakajamy głód nikotynowy. To samo odczuwa każdy nałogowiec – narkoman, kiedy weźmie kolejną dawkę narkotyku, czy alkoholik, który pije kolejny kieliszek wina.

7 .Jeśli się nie „zaciągasz”, to nie możesz się uzależnić.

Nie prawda. Palenie papierosów bez zaciągania się dymem łatwo porównać po prostu do sytuacji biernego palacza – pomimo naszej woli do płuc trafia część trujących substancji z dymu tytoniowego i tak samo negatywnie wpływa na nasz organizm.

8. Palę i jest to tylko moja sprawa.

Mit. Paląc szkodzimy nie tylko sobie, ale także wszystkim, którzy znajdują się w naszym otoczeniu – rodzinie, koleżankom czy kolegom. Osoby niepalące, które narażone są na kontakt z dymem tytoniowym narażone są na choroby nowotworowe, astmę czy chorobę wieńcową serca prawie tak samo jak nałogowy palacz. Dzieci, które wdychają dym częściej chorują na infekcje dróg oddechowych i gorzej wypadają w testach psychologicznych.

9. Palenie papierosów cienkich, tzw. slimów i mentolowych jest mniej szkodliwe

To nieprawda. Według dostępnych badań, cienkie papierosy (tzw. slim) szkodzą tak samo jak grubsze i znajduje się w nich taka sama ilość substancji smolistych, w tym rakotwórczych. Tak samo, a nawet gorzej, jest z papierosami mentolowymi. W tym przypadku do papierosów dodawane są jeszcze dodatkowe substancje smakowe, które ułatwiają wchłanianie nikotyny, a zatem uzależniają jeszcze bardziej.

10. Papierosy można w każdej chwili rzucić i odzyskać zdrowie

Niestety, nie jest to takie proste. Do pożegnania się z tym nałogiem potrzebna jest niezwykle silna wolna, motywacja i duża dawka samozaparcia. Często wymaga także wsparcia farmakologicznego i konsultacji z lekarzem, a szkody, które palenie papierosów wyrządziło w naszym organizmie mogą być nieodwracalne, zwłaszcza, jeśli żyliśmy w nałogu wiele lat.

Czy wiesz, że przeciętny palacz żyje krócej o 10 lat!

DECYZJA NALEŻY DO CIEBIE-POWODZENIA

mgr Aleksandra Stuła


Leave a Reply

Your email address will not be published.