Obchody 100 – Rocznicy Odzyskania Niepodległości

9 Listopada odbyły się w naszej szkole uroczystości upamiętniające setną rocznice odzyskania przez Polskę niepodległości. Podczas akademii wystąpił chór uczniów, którzy zaprezentowali szereg pieśni patriotycznych. Następnie nauczyciel historii p. Andrzej Godoj wygłosił krótką prelekcję ukazującą okoliczności, w jakich sto lat temu odrodziła się Rzeczpospolita. Akademię zakończył wspólnie wykonany „Mazurek Dąbrowskiego”.
Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości pań bibliotekarek Iwony Paszek i Małgorzaty Suligi, przygotowany został wspaniały biało-czerwony bukiet, który złożony został pod okolicznościowym banerem. Wielu uczniów i nauczycieli naszej szkoły odpowiedziało na apel i niemal wszyscy paradowali w ten dzień w barwach narodowych, czy to w postaci kotyliona czy wstęgi. Imprezy 9 listopada zakończyły w naszej szkole rok obchodów odzyskania niepodległości. W tym czasie odbyły się liczne imprezy min. wyjazd do Krakowa śladem Stanisława Wyspiańskiego, wykład profesora Dariusza Nawrota z Uniwersytetu Śląskiego, wyjście do Muzeum Powstań Śląskich i inne. W ramach aktywności patriotycznych nasza szkoła współuczestniczyła w organizacji imprezy historycznej promoującej zabytki fortyfikacji Rudy Śląskiej „Szańce Pamięci”, zaś młodzież miała okazję uczestniczyć w konferencji naukowej „Warto było walczyć wato było czekać” poświęconej tematyce niepodległościowej.
Obchody rocznicowe za nami. Ale promocja dziedzictwa narodowego i regionalnego trwa. W najbliższych planach listopadowy wyjazd do Warszawy, w programie zwiedzanie muzeów i rezydencji królewskich oraz spacer historyczny po obiektach Obszaru Warownego Śląsk w regionie Czarnego Lasu.

Leave a Reply

Your email address will not be published.