Wydział Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta – Ogłoszenia

Spotkania z mieszkańcami

Rusza wiosenny cykl spotkań prezydent miasta z mieszkańcami. Harmonogram:

11.IV – poniedziałek – godz. 17:00 – Bykowina – R.O.D. Sielanka

14.IV – czwartek – godz. 17:00 dla mieszkańców Wirku i Czarnego Lasu – SP nr 8

  1. IV – poniedziałek – g. 17:00 – Halemba – Gimnazjum nr 9 im. Jana Pawła II

19.IV – wtorek – godz. 17:00 – dla mieszkańców Goduli i Orzegowa – SP nr 40

  1. IV – poniedziałek – godz. 17:00 – Kochłowice – ZSO nr 3
  2. IV – czwartek – godz. 17:00 – Nowy Bytom i Chebzie – Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty

Startuje konkurs na historyczny mural!

Oryginalny, nietuzinkowy i ściśle związany z historią dzielnicy Wirek mural powstanie na ścianach budynków przy ul. Tuwima 8 i Sienkiewicza 3. Rudzki magistrat ogłosił właśnie konkurs na najlepszy projekt graficzny malowidła. Prace konkursowe można składać do 20 maja br. Na autora najlepszego projektu czeka 5 tys. zł nagrody!

Konkurs na wykonanie projektu muralu skierowany jest do osób pełnoletnich. Uczestnicy do Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków mogą zgłosić więcej niż jeden projekt, jednak każdy powinien być dostarczony osobno. Projekty powinny być przedłożone w formie elektronicznej w pliku PDF, na planszach o rozmiarach 297×420 mm (format A3), 300dpi, w pięciu różnych wizualizacjach: po dwa ujęcia każdej ściany z osobna oraz widoku perspektywicznego na obie kamienice z naniesionym na nie projektem. Każdy uczestnik zobowiązany jest także do przedłożenia wraz z pracą konkursową portfolio, przedstawiającego swoją dotychczasową twórczość.

Informacje  – http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2016/04/08/konkurs-na-mural/

Cała Polska Czyta Dzieciom

9 kwietnia w godz. 10:00 – 13:00 przedszkole niepubliczne Miodowa Chatka przy ul. Miodowej 2 w dzielnicy Halemba organizuje wiosenną edycję czytania dzieciom w ramach programu „ABC XXI Cała Polska Czyta Dzieciom”. Do czytania bajek zostali zaproszeni goście, m.in. Monika Czoik, autorka bajek dla dzieci oraz Grażyna Dziedzic, prezydent miasta Ruda Śląska.

Mecz Rugby

9 kwietnia o godz. 15:00 na Burloch Arenie przy ul Bytomskiej 15 odbędzie się mecz rugby K.S. IGLOO RUGBY Ruda Śląska vs. BUDOWLANI Lublin.

Bieg wiewiórki

9 kwietnia o godz. 11:00 przy Szkole Podstawowej nr 15 w dzielnicy Halemba rozpocznie się 3. edycja Biegu Wiewiórki. O godz. 11:00 start dzieci na 1 km, a o 11:15 start biegu głównego i nordic walking. Po zawodach organizatorzy zapraszają na wspólne pieczenie kiełbasek na ognisku. Bliższe informacje: www.biegwiewiorki.pl

Pielerowie znów spoczną na cmentarzu w Rudzie

10 kwietnia o godz. 9:00 w Sanktuarium św. Józefa odbędzie się msza św., po której prochy rodziny Pielerów zostaną przewiezione na cmentarz przy ul. Porębskiej. Tam spoczną w mauzoleum.

Franciszek Pieler to jedna z najbardziej zasłużonych postaci w historii Rudy Śląskiej. Był on pełnomocnikiem hrabiego Ballestrema, właściciela Rudy. Wynalazł też lampę spirytusową do badania zawartości metanu w kopalniach oraz metodę wydobywania węgla z podsadzką piaskową. Nabożeństwo koncelebrował będzie Metropolita Katowicki, abp Wiktor Skworc.

Więcej: http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2016/04/07/pielerowie-znow-spoczna-na-cmentarzu-w-rudzie/

Ravensbrück. O tym nie można zapomnieć…

12 kwietnia o godz. 11:00 w Miejskim Centrum Kultury im. Henryka Bisty rozpocznie się Gala II Ogólnopolskiego Konkursu „W Kręgu Poezji i Prozy Lagrowej Byłych Więźniarek Obozu Koncentracyjnego Ravensbrück”. 24 uczniów, laureatów półfinałów z 6 województw będzie rywalizowało o zwycięstwo. Swój udział w wydarzeniu zapowiedziały byłe więźniarki obozu, w tym m.in. dr Wanda Półtawska.

Dni otwarte w „dziewiątce”

12 i 14 kwietnia oraz 5 maja w godzinach od 10:00 do 12:00 w Gimnazjum nr 9 mieszczącym się przy ul. Zamenhofa 12 odbędą się Dni Otwarte. Zaproszenie skierowane jest do rodziców uczniów klas VI szkół podstawowych, którzy szukają dobrego gimnazjum dla swojego dziecka. W ramach Otwartych Dni rodzice będą mogli przyjść do szkoły, obejrzeć ją oraz wziąć udział w prowadzonych w takim dniu wybranych lekcjach. Wystarczy przyjść o godz. 10:00 w danym dniu, a na gości będzie czekał asystent, który zaprosi do obejrzenia szkoły oraz na lekcje.

Więcej informacji: 32 2426 523.

Wystawa wspólny gen 

Do 21 kwietnia w Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka można zobaczyć wystawę „Wspólny gen” przygotowaną przez Joannę Studnik i Piotra Nowaka. Wśród podejmowanych przez artystów tematów dominują pejzaże, zarówno klasyczne przedstawienia sielskich krajobrazów, jak i miejskie weduty.

 

Śniadanie biznesowe

13 kwietnia o godz. 10.00 Śląski Inkubator Przedsiębiorczości (Ruda Śląska, ul. Karola Goduli 36) zaprasza na Śniadanie Biznesowe “Sprzedaż w Internecie”. Uczestnicy dowiedzą się między innymi: jak zaistnieć ze swoją firmą w Internecie, budować relacje z klientem online, wykorzystać social media do zwiększenia swojej sprzedaży, praktyce wykorzystać Facebook, Linkdin, Youtube, Instagram, budować za darmo bazę klientów, którzy skorzystają z oferty oraz jak pisać maile, żeby ludzie je czytali. Tajniki sprzedaży w Internecie przedstawi Magdalena Balcerzak.

Udział w śniadaniu jest bezpłatny. Ze względu na ograniczoną ilość miejsc należy zgłosić swoją obecność do 8 kwietnia 2016 r. na adres e-mail: a.sabuda@inkubatorsl.pl lub pod nr tel. 32 342 22 30 w. 104.

Więcej: http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2016/03/31/sniadanie-biznesowe/

X Olimpiada Sportowa Hufca ZHP Ruda Śląska

W dniach od 15 do 17 kwietnia odbywać się będzie X Olimpiada Sportowa Hufca ZHP Ruda Śląska. Organizatorzy stacjonować będą w SPS nr 15 z klasami integracyjnymi  im. Polskich Olimpijczyków w Halembie. Uroczysty apel i rozdanie dyplomów odbędzie się 17 kwietnia o godzinie 14.00 na boisku szkoły.

XII Memoriał Radnego Jana Koniecznego

16 kwietnia o godz. 16:00 w dzielnicy Ruda przy ul. Ballestremów rozpocznie się XII Memoriał Radnego Jana Koniecznego pod patronatem Rady Miasta Ruda Śląska.

Zapisy od godz. 14:00 w Gimnazjum nr 2 przy ul. Sprusa 4.

The Art of Ride

Po raz czwarty w Rudzie Śląskiej odbędzie się dwudniowy festiwal motocyklowo – podróżniczy The Art of Ride. Tradycyjnie organizatorzy zapraszają do studyjnego kina Patria przy ul. Chorzowskiej. W programie znalazły się filmy oraz liczne prelekcje tematyczne, m.in. samotna wyprawa motocyklowa przez prerie Kanady oraz Stanów Zjednoczonych, motocyklowa wyprawa grupy niepełnosprawnych do Rumunii, samotna wyprawa na motocyklu 125cm3 dookoła Europy od Islandii po Lizbonę oraz motocyklowe wyprawy do Australii, Ameryki Południowej. Wstęp wolny.

Więcej na www.theartofride.pl.

 Charytatywna Konwencja Fitness

23 kwietnia w godz. 10:00-16:00 w hali sportowej i budynku szkolnym przy ZSP nr 5 przy ul. Hallera 14 odbędzie się Charytatywna Konwencja Fitness dla siedmiorga podopiecznych Regionalnej Fundacji Dzieci Niewidomych i Niedowidzących. W programie m.in. Zumbola, Pilates, Tabata, Deep work i Zumba. Obowiązkowe zmienne obuwie.

Nabór do Szkoły Muzycznej

Zespół Szkół Muzycznych I i II st. W Rudzie Śląskiej zaprasza dzieci i młodzież w wieku 5 – 16 lat do rozpoczęcia bezpłatnej nauki w państwowej szkole muzycznej. Spotkania informacyjne odbędą się auli szkolnej przy ul. Niedurnego 36:

26 kwietnia o godz. 17:30, dzieci w wieku 5 – 8 lat

10 maja o godz. 16:30, dzieci w wieku 9 – 16 lat

Więcej informacji: www.zsmruda.pl, 32 248 76 28

Program Rodzina 500+ w Rudzie Śląskiej

Od 1 kwietnia br. można składać wnioski o wypłatę świadczeń wychowawczych w ramach rządowego programu „Rodzina 500+”. Wnioski mieszkańców Rudy Śląskiej są przyjmowane w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej, 8 sekcjach pracowników socjalnych działających na terenie miasta oraz w Urzędzie Miasta. Można je również przesłać pocztą oraz przez Internet. Na złożenie dokumentów rząd dał czas do 1 lipca br. Świadczenie będzie jednak naliczane wstecz za okres od kwietnia br. Osoby, które złożą wniosek po wyznaczonym czasie, nie otrzymają nadpłaty za poprzednie miesiące. Wszelkie informacje znaleźć można na stronie www.mops.rsl.pl.

 

Miejskie Centrum Kultury:

9 kwietnia, godz. 12.00, inauguracja Krakowskiego Salonu Poezji w Rudzie Śląskiej, ze specjalnym udziałem Anny Dymnej. Wstęp wolny po wcześniejszej telefonicznej rezerwacji wejściówek (32 2486 240);

9 kwietnia, godz. 20.00, Kabaret pod Wyrwigroszem w programie: „Variates”, bilety w cenie: 50 zł parter, 40 zł balkon;

16 kwietnia, godz. 11:00, „Pobudka Małego Artysty” czyli warsztaty dla dzieci i rodziców pn. „Taniec w kręgu” – warsztaty tańca różnych stron świata poprowadzi Ewelina Dąbrowska – Kuśnierz. Cena: 15 zł.

26 kwietnia, godz. 18:00, Spotkanie autorskie z Igorem Zalewskim i promocja książki “Ani słowa o polityce” 

 

Dom Kultury w Bielszowicach:

17 kwietnia, godz. 16:00 – „Świnki Trzy” – muzyczna bajka dla dzieci, bilety w cenie 10 zł.

22 kwietnia, godz. 18:00 – kolejne spotkanie z cyklu “Dobry wieczór Bielszowice”. Gośćmi Grzegorza Poloczka będą członkowie Kabaretu Młodych Panów (Bartosz Demczuk i Łukasz Kaczmarczyk) z programem “Muzyczny trójząb Neptuna”. Bilety w cenie 20 i 30 zł.

 

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza:

 

Mój Orzegów – spotkanie autorskie z Krzysztofem Gołąbem dotyczące najnowszej publikacji Urzędu Miasta Ruda Śląska obejmującej historię Orzegowa od połowy XIV wieku do połowy wieku XX. 

2016-04-08, godz. 18.00

Centrum Inicjatyw Społecznych MBP „Stary Orzegów”, ul. Kard. A. Hlonda 29, tel. (32) 248 36 37

 

Warsztaty rękodzieła z Agatą Padalską

2016-04-09, godz. 9.00

Że względu na ograniczoną ilość miejsc obowiązują zapisy.

Biblioteka Centralna, (Mediatka), Wirek, ul. Dąbrowskiego 18, tel. (32) 242 05 86 wew. 32

 

Kino śląskie w bibliotece – projekcja filmu pt. „Angelus”

2016-04-13, godz. 17.00

Filia nr 21, Bykowina, ul. Grzegorzka 8, tel. (32) 242 78 83

Promocja książki Barbary i Adama Podgórskich „Kukania. Kraina wiecznej szczęśliwości”.

2016-04-14, godz. 17:00

Biblioteka Centralna, (Galeria KREKOT), Wirek, ul. Dąbrowskiego 18, tel. (32) 242 05 86 wew. 32

Tworzymy razem – warsztaty artystyczne dla dzieci i dorosłych

2016-04-15, godz. 16.00 – 18.00

Filia nr 18, Halemba, ul. 1 Maja 32, tel. (32) 242 67 92

Patriotyczne i narodowe aspekty w działalności organizacji robotniczych na Górnym Śląsku w I połowie XX wieku – wykład Filipa Podstawskiego – Stowarzyszenie „Nasz Orzegów” 

2016-04-15, godz. 18.00

Centrum Inicjatyw Społecznych „Stary Orzegów”, ul. Kard. A. Hlonda 29, tel. (32) 248 36 37

 

Z mojej palety… cd. – wystawa twórczości Grzegorza Haiskiego

2016-04-15, godz. 17.00

Wystawa czynna do 15.05.2016 r.

Mała Galeria CIS

Centrum Inicjatyw Społecznych MBP “Stara Bykowina”, ul. 11 Listopada 15a., tel. (32) 707 43 03

 

Zdrowie jest najważniejsze – prelekcja Teresy Wilczek prezes Rudzkiego Stowarzyszenia Amazonek RELAKS

2016-04-20, godz. 18.00

Biblioteka Centralna, (Czytelnia Naukowa), Wirek, ul. Dąbrowskiego 18, tel. (32) 242 05 86 wew. 35

 

Ku pokrzepieniu serc. Rzecz o Henryku Sienkiewiczu – przybliżenie sylwetki naszego noblisty
w prelekcji multimedialnej z wykorzystaniem filmów „Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej” i „Henryk Sienkiewicz –prezentacje”

2016-04-21, godz. 18.00.

Biblioteka Centralna, (Wypożyczalnia Centralna), Wirek, ul. Dąbrowskiego 18, tel. (32) 242 05 86 wew. 33

 

Kino bez barier – projekcja filmu „Carte Blanche” z audiodeskrypcją przeznaczona głównie dla osób z dysfunkcja wzroku.

2016-04-22, godz. 17.00

Biblioteka Centralna, (Mediatka), Wirek, ul. Dąbrowskiego 18, tel. (32) 242 05 86 wew. 32

 

Wernisaż malarstwa Ireny Szortyki

2016-04-27, godz. 17.00

Biblioteka Centralna, (Galeria Krekot), Wirek, ul. Dąbrowskiego 18, tel. (32) 242 05 86

 

Lalka z bajkowej krainy – wystawa prac nadesłanych na Miejski Konkurs Plastyczny zorganizowany przez Przedszkole nr 39 im. „Bajkolandii”

2016-04-27 – 2016-05-14

Filia nr 18, Halemba, ul. 1 Maja 32, tel. (32) 242 67 92

Leave a Reply

Your email address will not be published.