Zapraszamy Was gorąco do konkursu fotograficzno-graficznego „WIDZĘ SERCEM”. Nagrodzone i wyróżnione prace będą wystawione na wernisażu w STACJI BIBLIOTEKA – 11 kwietnia na który już teraz serdecznie zapraszamy!
Czekają nagrody!
Termin nadsyłania prac upływa z dniem 1 marca 2025 roku.
Tematem konkursu są zdjęcia, w które włożyliśmy serce – pokazanie tego co nas wzrusza, uszczęśliwia, budzi radość lub co nas zasmuca, na co zwróciliśmy szczególną uwagę. Może to być zarówno życie codzienne, ludzie, krajobraz, abstrakcja jak i przyroda.

Każdy z uczestników może przesłać na konkurs maksymalnie trzy prace w tej samej lub różnej technice fotograficznej.
Dozwolona jest dowolna obróbka graficzna i fotomontaż.
Szczegółowy regulamin wraz ze zgodą rodziców dla osób niepełnoletnich pod linkiem:
https://1drv.ms/…/EZ4r_g-ga2FHoQBA3lLnHYgBPqCQ-vj…
Wymagania techniczne składanych prac:
Wywołane zdjęcia w formacie minimum 30×40 + zdjęcie z rozdzielczości 300 ppi/dpi bez kompresji na CD/DVD/pendrive w formacie cyfrowym złożone na ręce Magdaleny Godlewskiej-Kosak lub wysłane do szkoły. Możliwe jest przekazanie plików w formie cyfrowej do druku w szkole.
Prace graficzne w formacie minimum 30×40.
Każda praca powinna być podpisana na odwrocie.
Nazwa powinna składać się z nazwiska i imienia, kolejnego numeru fotografii i jej tytułu oraz szkoły i wieku np. Kowalski Jan przysyła 3 fotografie zatytułowane:
Kowalski_Jan_01_Tytuł1_Szkoła_Wiek,
Kowalski_Jan_02_Tytuł2 Szkoła_Wiek,
Kowalski_Jan_03_Tytuł3_ Szkoła_Wiek
– numer i tytuł zdjęcia muszą być zgodne z podanymi w zgłoszeniu.
Do każdego zdjęcia powinien dołączony być opis zdjęcia:
Tytuł
Autor: Imię Nazwisko/klasa/szkoła
Fotografia/grafika przedstawia: obiekt fotografowany lub imię i nazwisko modela
Opis co czułem podczas wykonywania fotografii/grafiki
Może do zrobienia zdjęcia i udziału w konkursie natchnie was ten opis:
“Fotografia nie jest związana z patrzeniem, lecz z czuciem. Jeżeli nie czujesz nic w tym, na co patrzysz, nigdy nie uda ci się sprawić, aby ludzie patrząc na twoje zdjęcia, cokolwiek odczuwali”
— Don McCullin
Sztuka pozwala dostrzec piękno w nas samych. Jest odbiciem naszych emocji, sposobu patrzenia na świat. Gdy patrzymy sercem możemy dostrzec to, co piękne i dobre – piękno ludzi, rzeczy i świata, jak i zło, brzydotę czy to, co nas zasmuca.
W fotografii aparat, obiektyw i ich techniczne parametry są oczywiście bardzo ważne. Jednak nawet najlepszy sprzęt nie odda tego, co niewidoczne dla oka – włożone w fotografię serce. To może zrobić tylko fotograf, który kocha to co robi. Każdej fotografii oddaje kawałek duszy. Tylko taka osobowość – empatyczna, otwarta i umiejąca pielęgnować piękno i unikalność świata – będzie w stanie przekazać głębię na fotografiach. Myśląc o fotografii przed oczami ludzi staje najczęściej efekt końcowy. Tak naprawdę dobra fotografia zaczyna się od odłożenia aparatu na bok, przygotowania się, rozmów. Fotografia to niezwykła dziedzina w której trzeba być wyczulonym na drugiego człowieka. Fotograf musi uchwycić emocje i piękno, a obiekt fotografowany musi chcieć to wszystko pokazać. Fotografia jest rozmową obrazem, pokazując to co najlepsze.
“Zdjęcie to wyrażanie wrażeń. Jeżeli piękno nie będzie istnieć w nas samych, to jak w ogóle będziemy mogli je zauważyć? ”
— Ernst Haas