Dni Zdrowia Psychicznego w ZS4
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), podaje ogólną definicję zdrowia psychicznego jako: pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka. Większość ekspertów zgadza się raczej co do tego, że zdrowie psychiczne i zaburzenie psychiczne nie są dwoma końcami jednego kontinuum, czyli, że brak rozpoznanej choroby psychicznej nie musi oznaczać zdrowia psychicznego. Ważnym kryterium jest również poczucie zadowolenia z życia, a nie tylko brak choroby.
Każdy doświadcza poczucia zmęczenia, smutku, rozdrażnienia, senności, niepokoju czy lęku. Jeżeli uczucia te nie są nasilone i nie powodują znaczącej dezorganizacji naszego dotychczasowego życia oraz towarzyszą jakiejś sytuacji, jakiejś zmianie w życiu (nawet pozytywnej), są naturalną reakcją naszego organizmu. Nie należy jednak lekceważyć tych odczuć, dobrze jest potraktować je jako sygnał z naszego organizmu, że należy o siebie zadbać. Na pewno nie należy ich lekceważyć jeśli się utrzymują dłużej i nasilają. Wtedy dobrze skorzystać z pomocy specjalisty.
Aczkolwiek w sytuacji – kiedy w/w sposoby nie pomagają i czujemy się coraz gorzej – należy zwrócić się do specjalistów, by zdiagnozować przyczynę. Może być to początek depresji.
Depresja jest dziś wiodącą chorobą cywilizacyjną i za niedługi czas może stać się numerem pierwszym w rankingu chorób WHO. Dlatego tez chcemy dziś pochylić się nad tym zjawiskiem. Poniżej link do strony forum przeciw depresji:
https://forumprzeciwdepresji.pl/jak-dbac-o-swoje-zdrowie-psychiczne
Pamiętajmy jednak, że wiele zależy od Nas, a profilaktyka zdrowia psychicznego jest bezcenna. Na Nasze zdrowie składają się wymiary: fizyczny, umysłowy, społeczno-emocjonalny i duchowy i że na każdy z nich mamy wpływ, a w połączeniu dadzą Nam poczucie spełnienia i sensu J Odwagi! Walczcie o siebie – kto próbuje – ten w końcu zwycięża.
Poniżej kilka ważnych zasad jak dbać o zdrowie psychiczne. O to możemy zadbać we własnym zakresie 🙂
-
Dbaj o bliskich – pielęgnuj więzi z rodziną i przyjaźnie.
-
Ruszaj się – dbaj o aktywność fizyczną. Nawet półgodzinny spacer po parku może mieć pozytywny wpływ na funkcjonowanie organizmu.
-
Pamiętaj o odpoczynku. Zaplanuj dzień tak, aby znalazł się czas na odprężające aktywności.
-
Śmiej się.
-
Praktykuj życie chwilą oraz wdzięczność za to co Cię spotyka.
-
Dbaj o swój sen. Żeby trwał wystarczająco długo i nie był niepotrzebnie przerywany
-
Pamiętaj o drobnych przyjemnościach – muzyka, książki.
-
Pomagaj innym. Bezinteresownie.
-
Dbaj o swoje prawa – wyrabiaj w sobie asertywność.
-
Żyj w otoczeniu natury. Korzystaj ze światła słonecznego.
-
Dbaj o dziecko w sobie – rozwijaj kreatywność i ciesz się z małych rzeczy.
-
Dziel się swoimi problemami i radościami z innymi.
-
Zwracaj uwagę na to, co jesz.
-
Dbaj o swoje zdrowie somatyczne.
-
Rozwijaj dystans do siebie i poczucie humoru.
Żyjcie Zdrowo!
Pedagog i Psycholog Szkolny