2 października o godzinie 10:00 rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację projektu „Wykuć z niepamięci” realizowanego w ramach programu Bardzo Młoda Kultura

2 października o godzinie 10:00 rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację projektu „Wykuć z niepamięci” realizowanego w ramach programu Bardzo Młoda Kultura
Spread the love

2 października o godzinie 10:00 rozpoczęliśmy w naszej szkole realizację projektu „Wykuć
z niepamięci” realizowanego w ramach programu Bardzo Młoda Kultura. To ogólnopolska inicjatywa, prowadzona przez Narodowe Centrum Kultury, której celem jest wzmacnianie roli edukacji kulturowej i zbliżanie sektora edukacji i kultury. Projekt mający wydobyć z cienia postać patrona naszej szkoły Piotra Latoski jest realizowany przez nasz szkołę, reprezentowaną przez p. Pawła Spyrę we współpracy z Muzeum Miejskim im. Maksymiliana Chroboka.


Z ramienia Muzeum w projekt zaangażowany jest kustosz muzeum p. Andrzej Godoj.
I to właśnie prelekcją Andrzeja Godoja rozpoczęła się realizacja projektu.

Na podstawie dokumentów, archiwalnych fotografii i wycinków prasowych ze zbiorów rudzkiego Muzeum przedstawione zostało życie Piotra Latoski od trudnego dzieciństwa (gdy przyszły artysta miał 9 lat na kopalni zginął jego ojciec) poprzez trudy pracy na kopalni, odkryty talent i wykorzystaną przez Latoskę szanse akademickiego kształcenia. Wreszcie zaprezentowano dorobek twórczy artysty. Zaprezentowana została również płaskorzeźba Piotra Latoski prezentująca górników w podziemiach kopalni.


Następnie z wykładem wystąpił p. Karol Wycisk, rudzianin student V roku ASP w Krakowie, który przybliżył własną drogę artystyczną. Omówiony został także warsztat artysty metaloplastyka, a przecież taką sztukę głownie prze ostatnie 30 lat aktywności artystycznej uprawiał Latoska.

Nasi uczniowie mogli posłuchać opowieści o sztuce i artystach z ust młodego adepta sztuki co zdecydowanie przybliżyło im omawianą tematykę.


Ostatnim akcentem pierwszej fazy projektu była wizyta w Muzeum Śląskim. Sama nowoczesna architektura obiektu zrobiła spore wrażenie na naszej młodzieży. Warsztaty „Nurty i kierunki w sztuce współczesnej” pozwoliły poćwiczyć nad wyobraźnią i choć odrobinę lepiej zrozumieć dzieła artystów takich jak Hasior czy Tarasewicz. Następnie dla kontrastu zajrzeliśmy do galerii sztuki polskiej 1800-1945 oraz zwiedziliśmy wystawę „Światło historii.

Górny Śląsk na przestrzeni wieków”. Bardzo optymistycznym akcentem dnia były deklaracje uczniów, że jeszcze planują wybrać się do Muzeum i chętnie wezmą udział w innych podobnych eskapadach. Trzymamy za słowo.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.