Koniec roku szkolnego to też czas podsumowań

Koniec roku szkolnego to też czas podsumowań… Co się wydarzyło w naszej szkole przez ostatni rok – przeczytajcie uważnie…Czas pandemii nie był dla nikogo łatwy – ani dla uczniów, ani dla rodziców, ani dla nauczycieli. Zostaliśmy zamknięci w domach i choć na początku wszystkim się to podobało (bo przecież nowe technologie i nie trzeba tak wcześnie rano wstawać do szkoły), to po paru miesiącach zaczęło nam czegoś brakować – czego, a raczej kogo?… Siebie – swoich twarzy, dotyku, uśmiechu, żartów, zatęskniliśmy nawet za ludźmi, których na co dzień nie darzymy sympatią… Nawet przyjazne środowisko Teams przez które prowadzone były lekcje, zaczęło nas trochę irytować… Wszyscy wyciągnęliśmy z tego czasu pewne wnioski – NAJWAŻNIEJSZY JEST CZŁOWIEK, a WIEDZA TO SKARB. Taką uniwersalną prawdę chcemy przekazać w tym i kolejnych latach uczniom.

Każdy z nas w trakcie pandemii stawał przed lustrem rano w rozciągniętym dresie, ze skołtunionymi włosami i od rana do popołudnia rozmawiał z bezduszną maszyną – elektronicznie… Czasem brakowało zapału i trzeba było wiele samozaparcia. Wielu z nas straciło członków rodzin, wielu nadal boryka się z konsekwencjami choroby – fizycznymi i psychicznymi. W związku z chorobą nie było obecnych wielu uczniów i nauczycieli. Nauczyciele zatęsknili za stacjonarną pracą z młodzieżą, uczniowie zatęsknili za nauczycielami i szkołą… No może nie wszyscy 😉 Najważniejsze – poradziliśmy sobie i może być tylko lepiej!

Cały ten czas trwała praca online – uczniowie-nauczyciele, a ktoś cały czas pracował stacjonarnie w szkole i starał się ogarnąć coraz bardziej zaskakujące wiadomości i szkołę na okoliczność powrotu uczniów. Postanowiliśmy ten czas dobrze wykorzystać. Nie siedzieliśmy bezczynnie:- odnowione zostały sale, zakupiliśmy do nich sprzęty m. in. sprzęt komputerowy, rzutniki, instrumenty muzyczne, – została przebudowana szatnia,- wymienione zostało oświetlenie w całej szkole na bardziej ekologiczne – LED,- zakupiony został kompletny monitoring wewnętrzny i zewnętrzny (uwaga – dyrektor w swoim gabinecie widzi wszystko 😉)- zakupione zostały rzutniki i komputery, (chcemy zakupić ich jeszcze więcej na potrzeby egzaminów zawodowych, dlatego Rado Rodziców prosimy o wsparcie, a wszystkich rodziców o otwarcie portfeli na ten cel we wrześniu następnego roku szkolnego – konto RR będzie świetnym rozwiązaniem – ale tylko rodzice takie konto mogą założyć),- nawiązaliśmy współpracę z OSE (będziemy mieli lepsze łącze internetowe),- od nowego roku będzie możliwość korzystania z legitymacji elektronicznych,- została nawiązana współpraca z wieloma liczącymi się na rynku firmami IWM Automation, Węglokoks, firmą Astor, Radiem Katowice (po pandemii pewnie wzmocnimy tą współpracę),- w ramach Erasmus+ dostaliśmy akredytację, co oznacza, że na nasze szkolne staże będziemy jeździć bez specjalnych zajmujących czas pozwoleń (w najbliższym czasie nauczyciele ruszają na Maltę, do Hiszpanii, Islandii, Irlandii szykujcie się też uczniowie!)- nasi uczniowie odbyli spotkanie na zaproszenie Abbey Road Institute z Londynu (tam gdzie nagrywały największe gwiazdy rocka i muzyki pop);- na stałe nasz wf prowadzony jest w kilku miejscach rudzkich halach sportowych, basenie, a od stycznia tego roku w Football-On (niestety w dobie pandemii nie było możliwości jeszcze dokładnie tego obiektu przetestować, ale wszystko przed nami),- do naszej szkoły zapisało się na chwilę obecną 122 kandydatów – to wspaniały wynik w skali miasta. Widać nasze wysiłki nie poszły na marne…Koniec roku, to też chwila pożegnań. Ale o tym w innym poście…

Szkoła to nie tylko budynek – to społeczność. Wspólnie spędzamy czas, pomagamy sobie, wspieramy się, pracujemy dla dobra nas wszystkich w atmosferze nauki – motywując się wzajemnie i niech tak pozostanie…Pewnie gdyby nie pandemia jeździlibyśmy na wiele wycieczek krajoznawczych, górskich, rowerowych, spływów kajakowych, organizowalibyśmy ogniska – ale nic straconego. Będziemy mogli to wszystko docenić w najbliższym czasie. Pamiętajcie NAJWAŻNIEJSZY JEST CZŁOWIEK, A WIEDZA TO SKARB, KTÓRY ZAWSZE MAMY PRZY SOBIE I WSZĘDZIE MOŻEMY WYKORZYSTAĆ. Zatem dbajcie o siebie i o innych podczas zbliżających się wakacji… Nie ważne, gdzie pojedziecie, byle zdrowi i razem!

Leave a Reply

Your email address will not be published.