Trzeci wyjazdowy dzień naszego projektu skierował nasze kroki na południe

Trzeci wyjazdowy dzień naszego projektu skierował nasze kroki na południe
Spread the love

Trzeci wyjazdowy dzień naszego projektu skierował nasze kroki na południe. Najpierw odwiedziliśmy znajdującą się w Rudzie Śląskiej – Halembie galerię sztuki nieprofesjonalnej „Barwy Śląska”. Galeria prezentuje część przebogatych i niebywale różnorodnych zbiorów kolekcjonera Gerarda Trefonia. Na kolekcję składa się ponad 3000 eksponatów! Kolekcja składa się w większości z dzieł zaliczanych do nurtu sztuki intuicyjnej, nie brakuje w niej obrazów i grafik profesjonalnych twórców oraz prac nagradzanych w wielu konkursach.

Kolekcja Barwy Śląska jest unikatowa, niepowtarzalna dzięki swojej różnorodności. Jej promocją zajmuje się Stowarzyszenie “Barwy Śląska” współorganizując wraz z właścicielem Kolekcji Stanisławem Trefoniem wystawy, plenery, konkursy dla artystów intuicyjnych.

W galerii prezentowana jest spora kolekcja absolutnie unikatowych i charakterystycznych dla przemysłowej części Górnego Śląska. Wśród prac precyzyjnie i cierpliwie wydobytych z brył czarnego złota znaleźliśmy także „Głowę Górnika” Autorstwa Latoski. Dowiedzieliśmy się z jakiej kopalni pozyskiwany był węgiel najzdatniejszy pod dłuto i jak wyglądała technika rzeźbienia w tym trudnym tworzywie. Jednak dla uczestników jeszcze bardziej ciekawe były kolekcje różności. M.in. ogromne kufle złożone z setek innych kuli. Kto jest ciekaw co jeszcze prezentuje galeria powinien wybrać się na Halembę.

Kolejnym przystankiem na trasie naszego projektu, była pracownia rzeźby Tomasza Wenklara w Tychach. Autor licznych rzeźb (m.in. znany części uczniów pomnik-ławeczka Gerarda Cieślika w Chorzowie) przyjął nas bardzo serdecznie. Opowiedział o tajnikach swojej pracy, pokazał narzędzia, modele, gotowe odlewy i wiele innych. Rzeźbiarz nie uchylał się przed odpowiedzią na najróżniejsze pytania nawet w stylu „Ile zarabia rzeźbiarz i da się z tego wyżyć” Po części teoretycznej chętni uczniowie mogli się nieco „pomarasić” i sami wykonali z gliny własne rzeźby. Następnie wraz z p. Wenklarem ruszyliśmy w Tychy by zobaczyć ostateczne efekty pracy artysty. Mogliśmy zobaczyć rzeźby Hanny i Kazimierza Wejchertów, urbanistów, projektujących nowobudowane miasto Tychy, wokalisty Dżemu Ryśka Riedla oraz figurę Chrystusa Miłosiernego.

Zobaczyliśmy także zabytkowe tyskie osiedle A, wybudowane w stylu socrealistycznym, pełne rzeźb, płaskorzeźb, malowideł, także tych wykonanych w technice sgraffito. Serdecznie dziękujemy Tomaszowi Wenklarowi za wizytę. To była piękna wzbogacająca przygoda. Zupełnie inaczej odbiera się dzieło sztuki znając wszystkie etapy jego narodzi oraz mając okazję zapytać Mistrza „co artysta miał na myśli”.
Warto nadmienić, że podczas całego projektu wspaniale dopisała nam pogoda. Oglądanie rzeźb, mozaik, malowideł oraz zabytkowej i współczesnej architektury było zdecydowanie przyjemniejsze w promieniach złotej polskiej jesieni niż strugach deszczy i wietrze często kapryśnego października. Dziękujemy Niebiosom za dobre okno pogodowe . Może to sam Piotr Latoska zadbał o kwestie meteorologiczne?

Podsumowanie projektu 21 października. Zapraszamy uczestników do udziału w ewaluacji
i ankiecie. Zaprezentujemy pokaz, który tworzy Mateusz oraz prezentację multimedialną mającą towarzyszyć lekcji poświęconej Latosce. Do piątku czekamy jeszcze na Wasze prace plastyczne. Czekają nagrody. Wszyscy uczestnicy projektu otrzymają pamiątkowe dyplomy. Dokładna informacja o godzinie pojawi się w najbliższych dniach.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.