Zachęcamy do ściągania i używania aplikacji prezentującej rudzkie zabytki

Zachęcamy do ściągania i używania aplikacji prezentującej rudzkie zabytki

Zachęcamy do ściągania i używania aplikacji prezentującej rudzkie zabytki.

Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej
tS6 hofparcpźrldntzighgloesrnndisdokrag So eodmoef11:3cu7  · 

Mamy przyjemność ogłosić, że można już korzystać z “Rudzkiej mAPPki”. Czym jest “Rudzka mAPPka”? Jest to interaktywna mapa miasta. Została przygotowana strona www http://rudzkamappka.pl do przeglądania na komputerze oraz aplikacja mobilna działająca na smartfonach. Dodatkowo wyposażona jest w systemy obsługi dla osób niepełnosprawnych. “Rudzka mAPPka” to zaproszenie do zapoznania się z dziejami miasta, stanowi pewną bazę wiadomości sugerującą i umożliwiającą rozpoznanie terenu (wszystkie materiały archiwalne, zdjęcia i grafiki pochodzą ze zbiorów Muzeum Miejskiego im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej).
„Rudzka mAPPka” to aplikacja miejska przedstawiająca informacje o najważniejszych zabytkach, miejscach historycznych i obiektach przemysłowych, nawet tych już nieistniejących, w Rudzie Śląskiej. Prezentuje także znane rudzkie postacie oraz znamienite rody, które wywarły ogromny wpływ na rozwój miasta. Znajdziemy w niej wiele informacji, ciekawostek etnograficznych i historycznych, legend, a także propozycje spacerowych tras po najciekawszych zakątkach każdej z dzielnic. To wszystko pozwoli na poznanie historii i architektury miasta.
Główne zakładki tematyczne: „Legendy”, „Obiekty Obszaru Warownego Śląsk na terenie Rudy Śląskiej”, „Rody arystokratyczne”, „Zakłady przemysłowe” i „Granica polsko-niemiecka 1922” ułatwią poruszanie się po aplikacji i wybór interesujących nas miejsc i obiektów. Wszystkie obiekty mają dokładnie wyznaczoną lokalizację na mapie, urozmaicone są opisami oraz bogatym materiałem ikonograficznym. Dzięki zdjęciom archiwalnym dowiemy się, jak Ruda Śląska wyglądała w minionych latach i możemy to porównać do współczesności. Wiele miejsc jest ilustrowanych krótkimi filmami oraz zdjęciami prac autorstwa znanych śląskich i lokalnych grafików i malarzy.
Kolejnymi funkcjami aplikacji są gry terenowe i zagadki multimedialne. Pozwolą one zainteresowanym, zarówno turystom, jak i mieszkańcom Rudy Śląskiej, na poznanie miasta z nieco innej strony. Jest to doskonała propozycja dla indywidualnych użytkowników, ale przede wszystkim dla rodzin z dziećmi czy wycieczek szkolnych.
Aplikacja ma interaktywny charakter. Każdy użytkownik aplikacji może podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, wspomnieniami, a także archiwalnymi fotografiami lub współczesnymi zdjęciami. Jednakże treści te będą moderowane przez pracowników muzeum.
Projekt, którego pomysłodawcą jest Muzeum Miejskie im. Maksymiliana Chroboka w Rudzie Śląskiej, został sfinansowany ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci!”. Program ten jest elementem tarczy antykryzysowej w kulturze związanej z pandemią COVID-19. Wspiera zadania rozwijające kapitał kulturowy odbiorców za pomocą narzędzi internetowych i rozwój kompetencji cyfrowych odbiorców oraz kadr kultury. Celem programu jest finansowe wsparcie projektów upowszechniających dorobek kultury i zwiększających obecność kultury w życiu społecznym, których odbiór następuje poprzez narzędzia on-line. Wśród 5948 aplikujących z całej Polski rudzkie muzeum znalazło się w gronie beneficjentów programu.
“Rudzką mAPPkę” można bezpłatnie pobierać w sklepie Google Play, a już wkrótce w “App Store”
„Rudzką mAPPkę” honorowym patronatem objęła Pani Grażyna Dziedzic Prezydent Miasta Ruda Śląska

Leave a Reply

Your email address will not be published.