W tym dniu na całym świecie, odbywają się konferencje oraz akcje edukacyjne dotyczące profilaktyki HIV/AIDS. Obchody Światowego Dnia AIDS są szansą dla ludzi na całym świecie, aby zjednoczyć się w walce z HIV, pokazać swoje wsparcie dla osób żyjących z HIV i upamiętnić zmarłych z powodu AIDS. Międzynarodowym symbolem pamięci solidarności dla osób żyjących z HIV jest czerwona kokardka.
Z okazji tegorocznego Światowego Dnia AIDS, Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia, zainaugurowało kampanię informacyjną ph. „Znam rekomendacje PTN AIDS. Zalecam test na HIV”, która jest skierowana do środowisk medycznych, przede wszystkim zaś do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, lekarzy ginekologów oraz pielęgniarek i położnych, a przez te grupy zawodowe – do ogółu społeczeństwa. Kampanię wspiera Państwowa Inspekcja Sanitarna.
Problem HIV/AIDS wciąż jest aktualny, ponieważ liczba zakażeń HIV w Polsce systematycznie wzrasta. Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny, od 1985 r. do końca września 2013 r. wykryto w Polsce 17 219 zakażeń HIV, jednak szacuje się, że z wirusem żyje ok. 35 tys. osób, więc co druga osoba żyjąca z HIV nie wie, że jest zakażona i może nieświadomie zakażać innych. Wbrew obiegowej opinii, na ryzyko zakażenia HIV narażeni mogą być wszyscy – bez względu na wiek, płeć, orientację seksualną, religię i rasę.
Źródło: http://gis.gov.pl/?go=news&id=137
Popularyzacja rekomendacji Polskiego Towarzystwa Naukowego AIDS (PTN AIDS) w zakresie testowania w kierunku HIV, w szczególności wskazań klinicznych do zlecania pacjentowi badania na obecność wirusa, może pomóc we wcześniejszym wykrywaniu zakażeń, co pozwoli w odpowiednim momencie rozpocząć terapię antyretrowirusową (ARV).
Więcej informacji o kampanii dostępnych jest na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS pod adresem:
http://www.aids.gov.pl/?page=kampanie&act=pl&id=15%EF%BB%BF