23 lutego 2024 – Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją

Spread the love

23 lutego przypada Światowy Dzień Walki z Depresją. W tym dniu celem jest zwiększenie świadomości zaburzeń psychicznych w społeczeństwie, propagowanie wiedzy na temat objawów choroby, odpowiednich reakcji oraz możliwych terapii. 

Depresja jest częstym schorzeniem psychicznym, które może spotkać każdego. Charakteryzuje się obniżonym nastrojem lub utratą zainteresowania czynnościami, które wcześniej były dla człowieka istotne. Wśród objawów depresji są: gorsza koncentracja, negatywne myśli dotyczące przyszłości, poczucie winy, krytyka wobec własnej osoby, problemy ze snem, uczucie ciągłego zmęczenia, brak energii. 

Depresja jest wynikiem złożonej interakcji czynników społecznych, psychologicznych i biologicznych. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), około 280 milionów ludzi na świecie cierpi na depresję. Zaburzenie częściej dotyka kobiet. Według szacunków WHO do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie. W Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. Wykazano jednak, że zwiększona świadomość w społeczeństwie oraz dostęp do specjalistów i programów edukacyjnych mogą być skuteczne w zapobieganiu depresji. 

Do najczęstszych przyczyn należą:

  • konkretne wydarzenia w życiu /strata kogoś lub czegoś ważnego, negatywne doświadczenia w dzieciństwie/
  • choroba
  • przewlekły stres
  • czynniki społeczne – np. utrata lub brak wsparcia ze strony innych, izolacja, niedostatki natury społeczno-ekonomicznej
  • uwarunkowania genetyczne / cechy osobowości /

Tym nie mniej TVP Nauka przypomina o najnowszych badaniach wskazujących na możliwe przyczyny, objawy oraz sposoby radzenia sobie z chorobą. 

Niski poziom serotoniny nie jest odpowiedzialny za depresję? 

Niski poziom serotoniny nie powoduje depresji – twierdzą psychiatrzy z University College London. Nowe badanie rzuca światło na związek między ,,hormonem szczęścia’’ a ryzykiem wystąpienia problemów ze zdrowiem psychicznym.

Dieta śródziemnomorska lekiem na depresję?

Zmiana diety przyczyniła się do zmniejszenia objawów depresji wśród młodych mężczyzn. Szacuje się, że depresja dotyka ponad 264 miliony osób na całym świecie. Czynnikiem nasilającym objawy tej choroby jest m.in. zaburzona komunikacja między neuronami (neuroplastyczność). Osoby z depresją często wycofują się z życia społecznego i nie są aktywne fizycznie. Naukowcy z University of Technology Sydney postanowili sprawdzić jak dieta śródziemnomorska wpływa na objawy depresji wśród młodych mężczyzn w wieku 18-25 lat. Badanie trwało 12 tygodni. Wyniki opublikowano na łamach ,,American Journal of Clinical Nutrition’’.

Implant mózgowy uleczy depresję? 

Sygnały elektryczne przekazywane do ciała migdałowatego w mózgu mogą złagodzić objawy depresji. Nowatorska metoda leczenia depresji za pomocą implantu umieszczonego w mózgu i stymulowanego sygnałami przechodzącymi przez elektrody została opracowana przez naukowców z Uniwersytetu Kalifornijskiego w San Fransisco. Dotychczas podobne urządzenia były stosowane w padaczce. Niejako przewidywały ataki choroby.

Stan zapalny może być przyczyną depresji 

Badanie zostało przeprowadzone przez zespół naukowców z King’s College London. Analizowane dane pochodziły z rejestru UK Biobank i dotyczyły blisko 86 tysięcy osób. Wykorzystano informacje na temat ich zdrowia psychicznego, stanów zapalnych, stylu życia i aktywności fizycznej. Wśród respondentów 31% miało zdiagnozowaną depresję. Są to do tej pory najszerzej zakrojone badania dotyczące czynników genetycznych, medycznych i środowiskowych wywołujących stan zapalny przy zaburzeniach depresyjnych.

Aktywność fizyczna zmniejsza objawy depresji 

Ruch pomaga mózgowi dostosować się do nowych zmian. Dlatego aktywność fizyczna może hamować rozwój wielu chorób. Według nowych badań, aktywność fizyczna zwiększa neuroplastyczność i pozytywnie wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego.

Kto rano wstaje, ten ma mniejsze szanse na depresję 

Wystarczy pójść spać o godzinę wcześniej, żeby obniżyć ryzyko zachorowania na depresję o 23 proc. – wskazują badania amerykańskich naukowców. Amerykańscy naukowcy z uniwersytetów Harvarda, MIT i Kolorado zbadali związek pomiędzy chronotypem – czyli skłonnością ludzi do wczesnego lub późnego wstawania – a zachorowalnością na depresję. Chronotyp to wewnętrzny zegar biologiczny człowieka. Jest ściśle związany z pracą mózgu i gospodarką hormonalną.

Otyłość może powodować depresję 

Wysoki wskaźnik masy ciała BMI wpływa na zdrowie psychiczne i może wywołać depresję – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu Exeter. Badacze starali się wytłumaczyć dlaczego wysoki indeks masy ciała powoduje depresję. Nie ma przy tym znaczenia, czy otyli chorują na schorzenia takie jak nadciśnienie, czy cukrzyca. W tym celu eksperci sprawdzali, czy choroba jest wywoływana w sposób psychologiczny – poprzez na przykład wpływ społeczny – czy wskutek zaburzeń metabolicznych.

mgr Aleksandra Stuła

mgr Grażyna Czechowicz

źródło: także WHO, TVP Nauka

źródło : https://www.ore.edu.pl/2024/02/23-lutego-2024-ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja/

źródło : obraz https://samorzad.gov.pl/web/powiat-jasielski/23-luty-ogolnopolski-dzien-walki-z-depresja–dzien-otwarty-oddzialu-dziennego-psychiatrycznego

Leave a Reply

Your email address will not be published.