20 listopada 2014 roku po raz kolejny obchodzony będzie Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu (corocznie trzeci czwartek listopada). Idea tego Dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1974 roku, kiedy to zachęcono palaczy do odstawienia papierosów na jeden dzień,
a następnie zerwania z nałogiem. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu obchodzony jest od 1991 roku za sprawą Fundacji „Promocja Zdrowia”, która każdego roku nakłania Polaków, aby rzucili palenie.Według danych Ministerstwa Zdrowia aktualnie prawie 9 mln Polaków codziennie pali tytoń, a około 60 tyś. osób w Polsce rocznie umiera z powodu chorób odtytoniowych. Mimo, iż z roku na rok świadomość Polaków na temat szkodliwości wyrobów tytoniowych jest coraz większa, a efektem tego jest stale zwiększająca się liczba osób, które podejmują walkę z nałogiem, palenie tytoniu nadal stanowi poważny problem.
Nałogowe palenie niesie za sobą poważne skutki nie tylko zdrowotne, ale także społeczne
i ekonomiczne. Uważa się, że prawie 90% wszystkich przypadków zachorowań na nowotwory płuc jest wynikiem palenia. Dodatkowo papierosy stanowią jedyny na całym świecie legalnie dostępny produkt, który ma udowodnione działanie rakotwórcze. W związku z tym najbardziej skutecznym sposobem chroniącym przed rakiem płuca jest rzucenie palenia.Obecnie uzależnienie od tytoniu traktowane jest jako choroba, która wymaga leczenia. Istnieje wiele sposobów na uwolnienie się od uzależnienia m.in. silna wola, terapie farmakologiczne dostosowane indywidualnie dla każdego palacza, czy wsparcie psychologiczne.
P A Ń S T W O W Y P O W I A T O W Y
INSPEKTOR SANITARNY
w RUDZIE ŚLĄSKIEJ
Państwowy Powiatowy
Inspektor Sanitarny w Rudzie Śląskiej
mgr inż. Teresa Golda