1 grudnia obchodzony jest Światowy Dzień AIDS. Jest to jedna z ośmiu najważniejszych kampanii na rzecz zdrowia publicznego, zainicjowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) w 1988 roku.
Co roku 1 grudnia obchodzimy Światowy Dzień Walki z HIV/AIDS. Tegoroczne hasło Światowego Dnia AIDS brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead).
Społeczności osób zagrożonych HIV i żyjących z HIV stanowią o postępie w eliminacji tego zakażenia, są otwarte na innowacje, monitorują wdrażanie polityk i usług. Dlatego trzeba je wspierać w roli liderów.
Więcej informacji na stronie Krajowe Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/?s=%C5%9AWIATOWY+DZIE%C5%83+AIDS
Ponadto lekarze włączyli się w kampanię wspierająca profilaktykę i badania:
Przyłączamy się również do zaproszenia, jakie wystosowała Polska Fundacja Pomocy Humanitarnej „Res Humanae”, do udziału w organizowanej z okazji Światowego Dnia AIDS XXVII Konferencji „Człowiek żyjący z HIV w rodzinie i społeczeństwie”. W tym roku Konferencja odbędzie w dniach 30 listopada – 2 grudnia br., wyłącznie w trybie online.
Rejestracja uczestnictwa dostępna jest na stronie:
Dane UNAIDS dotyczące globalnej odpowiedzi na HIV pokazują, że w ciągu ostatnich dwóch lat pandemii COVID-19 i innych światowych kryzysów, postęp w walce z AIDS spowolnił, a zasoby się skurczyły, w rezultacie zagrożone są miliony istnień ludzkich.
Pozostało tylko osiem lat do osiągnięcia wyznaczonego na 2030 rok celu, jakim jest wyeliminowanie AIDS jako globalnego zagrożenia dla zdrowia. Należy pilnie zająć się nierównościami ekonomicznymi, społecznymi, kulturowymi i prawnymi, które dodatkowo pogłębiła pandemia. Koniec AIDS można osiągnąć tylko wtedy, gdy te problemy zostaną rozwiązane. Przywódcy krajów muszą działać odważnie i odpowiedzialnie, a my wszyscy, , musimy włączyć się w te działania aby również pomóc w tej walce.
źródło : https://www.gov.pl/web/wsse-lodz/swiatowy-dzien-aids-2023
mgr Aleksandra Stuła