PROJEKTUJ E-PROTOTYPY
Druk 3D zrewolucjonizuje łańcuchy zaopatrzenia (w logistyce)
Druk 3D będzie miał ogromny wpływ na gospodarkę, a jednym z jej najlepszych obliczy będzie… transport towaru. Poniższa infografika stworzona przez Jones Lang LaSalle pokazuje dotychczasowy sposób dostarczania dóbr oraz przyszły, oparty na druku 3D oraz indywidualnych preferencjach.
DRUKUJ W TOŁSTOJU – INNOWACYJNA SZKOŁA
Drukarki 3D przeznaczone do zastosowań indywidualnych tworzą przedmioty, układając ultracienkie warstwy roztopionego plastiku, odtwarzające precyzyjnie kształt trójwymiarowego modelu matematycznego. Warstwa w tańszych drukarkach domowych ma 0,1 mm. W droższych urządzeniach jest jeszcze cieńsza i może mieć nawet 0,014 mm, co pozwala na tworzenie niezwykle precyzyjnych krzywizn.
Tańsze drukarki mają jedną dyszę i umożliwiają wytwarzanie jednokolorowych przedmiotów. Droższe urządzenia mają 2, a nawet 4 dysze, które mogą być zasilane taśmami o różnych barwach. Najistotniejszym warunkiem uzyskania bezbłędnych i trwałych modeli jest precyzja, zwłaszcza że mikroskopijne błędy mogą nakładać się na siebie, tworząc w rezultacie zdeformowane bryły lub nietrwałe struktury.
Inną dostępną komercyjnie metodą, chociaż droższą i bardziej skomplikowaną w praktyce, jest Polyjet – utwardzanie za pomocą światła ciekłych fotopolimerów, na których powierzchni powstają warstwy modelu, tworząc bardzo precyzyjne szczegóły w miejscu styku promieni.