Z dumą informujemy, że nasza szkoła zakwalifikowała się do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, w związku z czym przyznano nam 15 tys. złotych na zakup nowości wydawniczych. Przy współpracy z młodzieżą wybrane zostały tytuły, które zakupione zostaną przez Wydział Oświaty Urzędu Miasta Ruda Śląska na drodze przetargu do końca 2016 roku. Mamy nadzieję, że każdy uczeń naszej szkoły znajdzie wśród tych tytułów coś dla siebie.
Szanowni Państwo,
„Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła” – pisała Wisława Szymborska. I miała rację. Kto z nas nie wspomina z sentymentem bajek czytanych na głos przed snem przez rodziców? Kto z nas nie pamięta emocji wywołanych śledzeniem przygód Kubusia Puchatka czy Plastusia? Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. To właśnie rodzina odgrywa bardzo ważną rolę w kształtowaniu u dzieci postaw i nawyku czytania. Nie rodzimy się bowiem z potrzebą czytania, tę potrzebę się nabywa. Zachęcajmy dzieci
do czytania poprzez rozmowę o książkach, przypomnijmy sobie tytuły powieści, które sami czytaliśmy będąc w ich wieku. Z doświadczenia nauczycieli bibliotekarzy wiemy, że największą popularnością w naszej szkole cieszy się literatura fantasy. Ten typ literatury czasami jest przez nas dorosłych, niesłusznie postrzegany jako mniej wartościowy, a fantasy jest przecież dzieckiem baśni i odpowiada na te same potrzeby ludzi.
Są to teksty, których funkcją jest dawanie nadziei, budzenie niezgody na zło świata, dokonywanie wyborów i ponoszenie ich konsekwencji. Wskazuje na czym polega prawdziwa przyjaźń i, że zawsze warto wyciągać pomocną
dłoń do drugiej osoby. Popularnością w naszej szkole cieszą się także kryminały. Dobry kryminał uczy logicznego myślenia, analizy, ale i zarazem syntezy sytuacji, które autor dzieła nam przedstawia. Uczy także skupienia
i zwracania uwagi na szczegół, a nawet na sposób plecenia intrygi, bo dzięki takiej drobiazgowości może uda nam się przewidzieć, kto dokonał zbrodni, nim wyjawi nam to na ostatniej karcie powieści sam pisarz. Czytanie stanowi świetną alternatywę dla gier komputerowych. Czytanie nie tylko jest przyjemne, ale także rozwija i przynosi nam mnóstwo korzyści.
Co zyskują wielbiciele książek?
Nie mają problemów ze skupieniem uwagi. Mają lepszą zdolność myślenia analitycznego.
Lepiej się komunikują, ponieważ posiadają bogatszy zasób słownictwa, umieją poprawnie wyrażać swoje myśli i uczucia, robią mniej błędów ortograficznych i stylistycznych, mają mniej trudności z pisaniem prac na dany temat, więcej tematów do rozmów.
Są bardziej kreatywni.
Lepiej radzą sobie z emocjami, potrafią je nazwać i radzić sobie z nimi, są bardziej empatyczni.
Osiągają lepsze wyniki w nauce, ponieważ: wiedzą więcej, łatwiej kojarzą fakty, szybciej zapamiętują nowe informacje.
Są bardziej elastyczni wobec zmian, łatwiej się adaptują do nowej sytuacji.
Żyją dłużej o 2 lata (wg raportu z badań przeprowadzonego przez prof. Beccę R. Levy z Uniwersytetu w Yale opublikowanego
w „Social Science & Medicine”)
Są w stanie lepiej poradzić sobie z życiowymi problemami, ponieważ powieści dla młodzieży poruszają tematy dotyczące ich problemów:
– zawiedziona miłość (książki Małgorzaty Musierowicz np. „Opium
– życie z chorobą („Gwiazd naszych wina” J. Green ; „Oskar i pani Róża” E.E. Schmitt)
– trudne wybory (seria o Harrym Potterze)
– samoakceptacja („Panna Nikt” Tomasz Tryzna, Jill Hathaway „Wejść w zbrodnię” )
– trudna sytuacja rodzinna (materialna i nie tylko) (książki Marty Fox np. Magda.doc, Jana Frey „Pokręcony świat”))
Wśród kierunków realizacji polityki oświatowej MEN na rok szkolny 2016/2017 znalazło się upowszechnianie czytelnictwa
i rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie postaw i wychowanie do wartości w kompetencje kluczowe wymaga harmonijnych oddziaływań edukacyjnych i współpracy zarówno nauczycieli, jak i rodziców. Czytanie tworzy lepszą przyszłość, kształtując młodych odbiorców, wyzwaniem pozostaje ciągle jednak sposób zachęcenia do sięgania po książki, by czytelnictwo stało się pożądaną praktyką społeczną.