DNI ŻYCZLIWOŚCI

Spread the love

21 listopada na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea świętowania Dnia Życzliwości narodziła się w Stanach Zjednoczonych Ameryki, kiedy to w 1973 roku, z inicjatywy studentów, braci Briana i Michaela McCormacków, ustanowiono World Hello Day. Była to próba zwrócenia uwagi na wojnę między Izraelem a Egiptem oraz przekonania polityków do rozwiązywania problemów w sposób pokojowy, a nie zbrojny. Obecnie święto ma bardziej charakter społeczny i każdego roku obchodzone jest w ponad 180 państwach na całym świecie. Celem tego dnia jest mówienie „hello” („cześć”) do przynajmniej dziesięciu osób dziennie, ale również wzbudzenie w ludziach pozytywnych emocji i uwrażliwienie na wzajemną życzliwość.

Jeden dzień to zdecydowanie za mało 😉 W dzisiejszej zabieganej rzeczywistości często zapominamy o życzliwości wobec samego siebie i innych. Warto więc przedłużyć tę ideę na cały zbliżający się tydzień, a może już na zawsze…?

Jak włączyć się do akcji?

  1. Wystarczy się uśmiechnąć, być uprzejmym dla innych, pomóc komuś bezinteresownie, powiedzieć miłe słowo, przesłać ciepłe spojrzenie. Przecież to nic nie kosztuje.
  2. Gdy wstaniecie rano z łóżka, uśmiechnijcie się również do samych siebie. Nastawi Was to pozytywnie na cały dzień 🙂 Czasem trudniej jest okazać życzliwość samemu sobie, niż innym.
  3. Zwróćcie uwagę na wszelkie objawy braku tolerancji, szacunku i braku życzliwości. Tylko Wy sami możecie zmienić otaczający Was świat.
  4. W tym tygodniu w każdej klasie poprzez głosowanie wybierzcie osobę, która Waszym zdaniem jest najbardziej życzliwa.
  5. Wszystkich chętnych zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie plastycznym. Przygotujcie plakat promujący ideę życzliwości, braterstwa, dobra. Forma dowolna. Ważne, aby plakat zawierał hasło promujące życzliwość. Wasze prace przyjmujemy w sali nr 34 u p. Matuszyńskiej lub w gabinecie p. pedagog Grażyny Czechowicz do 25 listopada.
  6. Możecie zastanowić się nad formami okazywania innym swojej życzliwości. A może ktoś upiecze ciasto i się nim podzieli? A może ktoś komuś sprawi prezent? A może zwyczajnie ktoś komuś powie coś miłego? Inwencja należy do Was.
  7. Na korytarzach szkolnych pojawią się arkusze papieru, na których możecie dzielić się swoimi życzliwymi wiadomościami do innych.
  8. Zachęcam Was do potraktowania tego wydarzenia jako swego rodzaju eksperymentu. Jak ja się czuję, gdy okazuję komuś życzliwość lub gdy to wobec mnie ktoś jest życzliwy? Możecie podejść do tego zadaniowo, np. postarać się o to, by każdego dnia okazać życzliwość przynajmniej pięciu różnym osobom.

Zapraszam Was do udziału i zaangażowania.

To apel przeciwko smutnej i szarej rzeczywistości. Mamy na to wpływ, możemy to zmienić!

Wspólnie zawalczmy o to, by było nam w naszej społeczności lepiej i przyjemniej.

A.M.

Leave a Reply

Your email address will not be published.