Dzień Bezpiecznego Internetu 2014

 

11 lutego w ponad 100 krajach na świecie obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI). Tegoroczne hasło przewodnie „Razem tworzymy lepszy Internet” zwraca uwagę internautów na pozytywne aspekty korzystania z sieci i ich udział w tworzeniu wirtualnego świata. W Polsce po raz dziesiąty obchody organizuje Polskie Centrum Programu Safer Internet, które tworzą Fundacja Dzieci Niczyje (FDN) oraz Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK). Głównym partnerem wydarzenia jest Fundacja Orange.

Podczas tegorocznych obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu organizatorzy chcą szczególnie podkreślić potencjał sieci, który dzieci mogą wykorzystać zarówno w edukacji, kontaktach z rówieśnikami jak również jako formę twórczej rozrywki. Centralnym punktem obchodów DBI w Polsce jest konferencja dla przedstawicieli sektora edukacyjnego i profesjonalistów pracujących     z dziećmi, która odbywa się 11 lutego 2014 r. w Multikinie Złote Tarasy w Warszawie.

– „Razem tworzymy lepszy Internet” – to hasło, które ma nas uczulić na ogromną rolę każdego internauty w kształtowaniu przyszłości internetu – internetu, który zrewolucjonizował naszą codzienność i wymaga stałej troski i zaangażowania wszystkich użytkowników, aby był zjawiskiem bezpiecznym, pozytywnym i stwarzającym nieograniczone możliwości twórcze. Jest to szczególnie ważne w odniesieniu do dzieci i młodych ludzi – podkreśla Anna Rywczyńska z NASK, Koordynator Polskiego Centrum Programu Safer Internet.

Problem bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie oraz wykorzystywania nowych mediów w edukacji jest coraz szerzej dostrzegany w szkołach w całej Polsce. W ramach DBI organizowane są liczne akcje edukacyjne, zarówno lokalne jak i ogólnopolskie. W tegorocznej edycji DBI zgłoszono już ponad 600 różnorodnych inicjatyw promujących temat bezpieczeństwa w sieci wśród dzieci, młodzieży i rodziców. Wszyscy, którzy chcieliby jeszcze włączyć się w organizację DBI mogą zgłosić swoje działania na rzecz bezpieczeństwa online poprzez stronę www.dbi.pl, a tym samym wziąć udział w konkursie z nagrodami. Głównym partnerem konkursu jest Fundacja Orange.

Podczas konferencji zaprezentowane będą również nowe inicjatywy edukacyjne poświęcone bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w Internecie. W programie obchodów podkreślona będzie też rola, jaką powinni pełnić dorośli – rodzice, opiekunowie, dziadkowie – w towarzyszeniu dzieciom w poznawaniu wirtualnej rzeczywistości. Temat jest szczególnie ważny w odniesieniu do ostatnich wyników badań prowadzonych w ramach projektu EU Kids Online, z których wynika, że pomimo deklarowanego przez 90 proc. rodziców stosowania różnego rodzaju ochrony aktywności dzieci w internecie, tylko 72 proc. dzieci w Polsce potwierdza, że jakiekolwiek ograniczenia czy ochrona ich dotyczą.

Patronat honorowy nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

źródło: http://www.saferinternet.pl

DBI

Leave a Reply

Your email address will not be published.