Wiadomości z Rudy Śląskiej

Spotkania z mieszkańcami

Kończy się wiosenny cykl spotkań prezydent miasta z mieszkańcami. Harmonogram:

  1. IV – poniedziałek – godz. 17:00 – Kochłowice – ZSO nr 3
  2. IV – czwartek – godz. 17:00 – Nowy Bytom i Chebzie – Miejskie Centrum Kultury im. Henryka Bisty

 

XVIII Międzynarodowy Rudzki Bieg Dwunastogodzinny

W najbliższą sobotę /23 kwietnia/ do Rudy Śląskiej zjadą najlepsi ultramaratończycy z Polski, Litwy, Białorusi i Czech. Przed nimi XVIII Międzynarodowy Rudzki Bieg Dwunastogodzinny połączony z VII Mistrzostwami Śląska w biegu na dwanaście godzin. Zawody rozpoczną się o godzinie 7:00. Lista startowa została zamknięta, a figuruje na niej 100 osób, w tym 17 pań. Trasa biegu wyznaczona została ulicami Nowego Bytomia, zaczynając od Placu Jana Pawła II, następnie ulicami: Smolenia, Objazdową, Markowej i Damrota. Mieszkańcy tych ulic muszą być przygotowani na utrudnienia w poruszaniu się samochodem w dniu zawodów w godzinach od 6:00 do 20:00.

Więcej: http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2016/04/22/bieg-12h-2016-zapowiedz/

Charytatywna Konwencja Fitness

23 kwietnia w godz. 10:00 – 16:00 w hali sportowej i budynku szkolnym przy ZSP nr 5 przy ul. Hallera 14 odbędzie się Charytatywna Konwencja Fitness dla siedmiorga podopiecznych Regionalnej Fundacji Dzieci Niewidomych i Niedowidzących. W programie m.in. Zumbola, Pilates, Tabata, Deep work i Zumba. Obowiązkowe zmienne obuwie.

 

Rudzki Puchar Orlika

23 kwietnia na boisku orlik w Bykowinie przy ul. Gwareckiej odbędzie się impreza pod nazwą Rudzki Puchar Orlika. Rozpoczęcie zawodów zaplanowano na 8:30.

 

Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych

We wtorek, 26 kwietnia, rusza Giełda Szkół Ponadgimnazjalnych. Weźmie w niej udział około 1500 uczniów. Będzie to okazja dla młodzieży, by w jednym miejscu zapoznać się z proponowanymi kierunkami kształcenia szkół z Rudy Śląskiej. Giełda odbędzie się w hali sportowej MOSiR w Rudzie Śląskiej – Halembie, przy ul. Kłodnickiej 95. Uroczyste otwarcie o godz. 9.00.

Swoją ofertę zaprezentuje 13 placówek kształcenia ponadgimnazjalnego.

Więcej: http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2016/04/22/wazny-wybor/

Sesja Rady Miasta

Najbliższa sesja Rady Miasta Ruda Śląska odbędzie się 28 kwietnia w sali sesyjnej urzędu miasta. Początek obrad zaplanowano na godz. 13:00.

 Miasta Idei

28 kwietnia w godz. 12:30 – 14:00 w Śląskim Inkubatorze Przedsiębiorczości, przy ul. Karola Goduli 36, odbędzie się konferencja z cyklu „Miasta Idei”. W debacie pod tytułem “Budowanie wizerunku miasta oparte na sporcie i rekreacji. Trendy na przykładzie Rudy Śląskiej” wezmą udział: prezydent Grażyna Dziedzic, ultramaratończyk August Jakubik, Otylia Jędrzejczak – polska pływaczka, mistrzyni olimpijska, mistrzyni świata, mistrzyni Europy, Alex Kopia – oficer rowerowy województwa śląskiego, Zuzanna Radecka-Pakaszewska – polska lekkoatletka, olimpijka oraz Marek Szczerbowski – były dyrektor Stadionu Śląskiego, wykładowca AWF w Katowicach. Wstęp wolny!

 

Twórczy piątek na Ficinusie

Spotkanie autorskie z Rafałem Wawrzynkiem będzie głównym punktem najbliższego spotkania z cyklu „Twórczy piątek na Ficinusie”, który odbędzie się 29 kwietnia o godz. 17:00 w kościele ewangelickim w Rudzie Śląskiej – Wirku (ul. Kubiny). Rudzianin napisał książkę o bliskiej mieszkańcom Rudy Śląskiej postaci księdza Józefa Niedzieli. Spotkaniu towarzyszyć będzie inscenizacja w wykonaniu zespołu teatralnego Ośrodka dla Niepełnosprawnych Najświętsze Serce Jezusa.

Więcej: http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2016/04/21/wierni-bogu-i-ojczyxnie/

 

Modele pływające na start!

Od 29 kwietnia do 1 maja przy Ośrodku „Przystań” Ruda Śląska odbywać się będą XXII Międzynarodowe Mistrzostwa Śląska modeli pływających (I eliminacja do Pucharu Polski w klasach NS oraz II eliminacja Pucharu Polski w klasach NSS). Starty modeli zaplanowano na:

Piątek, 29 kwietnia – 16:00 – 18:00

Sobota, 30 kwietnia – 08:30 – 10:30, 14:00 – 19:00

Niedziela, 1 maja – 08:30 – 13:00

 Cztery Pory Roku

1 maja zapraszamy do Parku Kozioła w Rudzie na pierwszy festyn z cyklu “Cztery Pory Roku”. Start godz. 16.00. W programie koncert zespołu TODO ART TRIO, Amatorski Teatr Pierro z ZSO nr 2, występ pt. “Jest na mapie świata maleńki znak”, Suity wokalno-taneczne różnych regionów Polski oraz Szkoła Tańca “Arabeska” z Rudy Śląskiej. Kolejne festyny odbędą się w rudzkim parku: 26 czerwca, 14 sierpnia, 25 września.

„Pieluszka dla Maluszka” w Rudzie Śląskiej

Ruda Śląska włącza się w archidiecezjalną akcję „Pieluszka dla Maluszka”. Przez cały maj w mieście prowadzona będzie zbiórka pampersów, które trafią do samotnych matek oraz potrzebujących rodzin wychowujących małe dzieci. Organizatorzy kampanii zachęcają do organizowania zbiórek w swoich szkołach, parafiach czy przedszkolach. Jak dotąd zgłosiło się kilkadziesiąt podmiotów z całego regionu zainteresowanych współpracą. Wystarczy zadzwonić lub wysłać maila: 575034618, ksm.katowice@gmail.com.

Pieluszki będzie można zostawiać m.in. w Biurze Obsługi Mieszkańców rudzkiego magistratu, ZSO nr 5 przy ul. Jankowskiego, parafii św. Andrzeja Boboli oraz CIS „Stary Orzegów”.

Więcej: http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2016/04/22/pieluszka-dla-maluszka-w-rudzie-slaskiej/

 Bezpłatna Szkoła Rodzenia

W maju w Szpitalu Miejskim w Rudzie Śląskiej w Goduli ruszy bezpłatna Szkoła Rodzenia. Zajęcia będą się odbywać raz w tygodniu, popołudniu. Kurs potrwa 6 tygodni i obejmie 6 spotkań (każde potrwa 1 godz. 45 min.). Zapisy przyjmowane są pod numerem telefonu: 502113894. Liczba grup jest uzależniona od zainteresowania.

 

Rowerzysto wypełnij ankietę!

Górnośląski Związek Metropolitalny zaprasza rowerzystów do wypełnienia ankiety, która ma pomóc w przygotowaniu dla nich specjalnej aplikacji, będącej nowoczesnym narzędziem nawigacyjnym, umożliwiającym dostęp do bogatej bazy informacji o szlakach rowerowych, atrakcjach turystycznych, obiektach użytkowych etc.

Ankietę można wypełnić tutaj: https://goo.gl/ITO0ve

 

Zagłosuj na rudzki projekt!

Obwodowa trasa rowerowa w Rudzie Śląskiej została nominowana w konkursie „Mieszkam tu! – Mądre pomysły na mądre miasto” organizowanym przez Portalsamorzadowy.pl we współpracy z Fundacją Napraw Sobie Miasto.

Głosowanie: www.portalsamorzadowy.pl/serwis/mieszkam-tu-2016

 

Konkurs na historyczny mural!

Oryginalny i ściśle związany z historią dzielnicy Wirek mural powstanie na ścianach budynków przy ul. Tuwima 8 i Sienkiewicza 3. Rudzki magistrat ogłosił konkurs na najlepszy projekt graficzny malowidła. Prace konkursowe można składać do 20 maja br. Na autora najlepszego projektu czeka 5 tys. zł nagrody!

Informacje: http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2016/04/08/konkurs-na-mural/

 

Rudzkie Smaki

W kwietniu rudzki magistrat czeka na przepisy na potrawy z kartofli. Receptury na kartoflane potrawy wraz ze zdjęciem można przesyłać drogą e-mailową na adres media@ruda-sl.pl, pocztą na adres Urzędu Miasta z dopiskiem „Rudzkie Smaki”, bądź składać osobiście w Wydziale Komunikacji Społecznej i Promocji Miasta (p. 325).

Więcej: http://www.rudaslaska.pl/ruda-slaska/aktualnosci/2016/04/14/dziad-bakaliowy/

 

Nabór do szkoły muzycznej

Zespół Szkół Muzycznych I i II st. W Rudzie Śląskiej zaprasza dzieci i młodzież w wieku 5 – 16 lat do rozpoczęcia bezpłatnej nauki w państwowej szkole muzycznej. Spotkania informacyjne odbędą się w auli szkolnej przy ul. Niedurnego 36:

26 kwietnia o godz. 17:30, dzieci w wieku 5 – 8 lat

10 maja o godz. 16:30, dzieci w wieku 9 – 16 lat

Więcej informacji: www.zsmruda.pl, 32 248 76 28

 

Dni otwarte w „dziewiątce”

5 maja w godzinach od 10:00 do 12:00 w Gimnazjum nr 9 mieszczącym się przy ul. Zamenhofa 12 odbędzie się Dzień Otwarty. Zaproszenie skierowane jest do rodziców uczniów klas VI szkół podstawowych. Rodzice będą mogli przyjść do szkoły, obejrzeć ją oraz wziąć udział
w prowadzonych w tym dniu wybranych lekcjach. Wystarczy przyjść o godz. 10:00 a na gości będzie czekał asystent, który zaprosi do obejrzenia szkoły oraz na lekcje.

Więcej informacji: 32 2426 523.

 

Miejskie Centrum Kultury:

22 kwietnia, godz. 18.00 –  koncert „Andrzej Miś prezentuje”. Wystąpią: EMI Band, Duet Karo, Bernadetta Kowalska i przyjaciele, Piotr Herdzina, Karolina i Adam Krawczyk, Weronika. Bilety w cenie parter/39 zł, balkon/30 zł.

23 kwietnia, godz. 11:00 – Klub Matki i Dziecka – Rytmika dla dzieci. Uczestnicy proszeni są o zabranie karimat, dużych ręczników i wygodnych strojów do ćwiczeń. Wstęp wolny.

23 kwietnia, godz. 18:00 – koncert zespołów Ałtomobil i Bowtie. Zespół powstał 2 lata temu i w tym czasie, z małymi przerwami pracował nad swoim autorskim materiałem. Ich muzyka nie zamyka się w jednej formie lecz jest wypadkową różnych gatunków. Funk, Pop , Smooth Jazz, ma w sobie także elementy Bluesa i R’N’B. Bilety w cenie 10 zł

24 kwietnia, godz. 16:00 – „Zaczarowana walizka, zaczarowany Czarodziej, zaczarowany świat”, czyli spektakl dla dzieci od 5 lat. Bilety w cenie 15 zł.

25 kwietnia, godz. 19:00 – CARSON CITY – SZEŚĆ PIEŚNI O KONIACH W JĘZYKU OBCYM, czyli spektakl dyplomowy studentów PWST. Bilety w cenie 10 zł.

26 kwietnia, godz. 18:00, Spotkanie autorskie z Igorem Zalewskim i promocja książki “Ani słowa o polityce”. Wstęp wolny.

Więcej: www.mckrudasl.pl

 

Dom Kultury w Bielszowicach:

22 kwietnia, godz. 18:00 – kolejne spotkanie z cyklu “Dobry wieczór Bielszowice”. Gośćmi Grzegorza Poloczka będą członkowie Kabaretu Młodych Panów (Bartosz Demczuk i Łukasz Kaczmarczyk) z programem “Muzyczny trójząb Neptuna”. Bilety w cenie 20 i 30 zł.

7 maja, godz: 17:00 – Kabaret Młodych Panów „Godej abo wylyź!”, Bilet: 60 zł, 50 zł/balkon.

25 maja, godz. 18:00 – Dzień Matki z cyklu Dobry wieczór Bielszowice! W programie: Grzegorz Poloczek, Piotr Herdzina, Kola i Jula. Bilety w cenie 30 zł, 20 zł/balkon.

29 majagodz. 16:00 – Impreza dla dzieci w ramach obchodów Dnia Dziecka. Wstęp wolny! Bezpłatne wejściówki do nabycia od 15 maja w kasie DK!

Więcej: www.domkulturyrsl.pl

 

Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza:

 

Kino bez barier – projekcja filmu „Carte Blanche” z audiodeskrypcją przeznaczona głównie dla osób z dysfunkcja wzroku.

2016-04-22, godz. 17:00

Biblioteka Centralna, (Mediateka), Wirek, ul. Dąbrowskiego 18, tel. (32) 242 05 86 wew. 32

 

Wernisaż malarstwa Ireny Szortyki

2016-04-27, godz. 17:00

Biblioteka Centralna, (Galeria Krekot), Wirek, ul. Dąbrowskiego 18, tel. (32) 242 05 86

 

Lalka z bajkowej krainy – wystawa prac nadesłanych na Miejski Konkurs Plastyczny zorganizowany przez Przedszkole nr 39 im. „Bajkolandii”

2016-04-27 – 2016-05-14

Filia nr 18, Halemba, ul. 1 Maja 32, tel. (32) 242 67 92

 

Obchody 95 rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego przy ul. Kard. A. Hlonda 27. 

Uroczystość  współorganizują  Miasto Ruda Śląska, CIS SO MBP, 77 Rudzka Grunwaldzka Drużyna Harcerska, Towarzystwo Miłośników Orzegowa, Stowarzyszenie Nasz Orzegów  oraz Gimnazjum nr 5.

2016-05-02, godz. 12:00

Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów, ul. Kard. A. Hlonda 29, tel. (32) 248 36 37

 

Kiermasz książek, na którym czytelnicy przybyli w tych dniach do biblioteki , będą mogli wymienić się własnymi przeczytanymi  już książkami na inne oraz wygrać ciekawe pozycje wydawnicze w krótkich konkursach. Impreza przeznaczona jest dla wszystkich chętnych.

2016-05-11 do 13-05-2016, godz. 11.00-18.00

Filia nr 15, Kochłowice, tel. (32) 242 78 18

Fauna i flora, czyli wystawa eksponatów fauny i flory morskiej, przywiezionych z podróży przez użytkownika Mediateki.

2016-05-18, godz. 17.00

Biblioteka Centralna – Mediateka, Wirek, tel. (32) 242 05 86

 

Kino śląskie w bibliotece. Projekcja filmu pt. „Jak przed wojną”.

2016-05-18, godz. 17:00

Filia nr 21, Bykowina, tel. (32) 242 78 83

 

„Gwałtownik Królestwa Bożego. Rzecz o Słudze Bożym Franciszku Blachnickim”. Prelekcja proboszcza parafii św. Michała Archanioła Ryszarda Nowaka.

2016-05-19, godz. 19:00

Centrum Inicjatyw Społecznych Stary Orzegów, ul. Kard. A. Hlonda 29, tel. (32) 248 36 37

 

Z półki na półkę. Wielka bezpłatna wymiana książek.

2016-05-20, godz. 14.00

Filia nr 13, Godula, tel. 248 12 72

Nie tylko dla dzieci… Wystawa twórczości malarskiej Joanny Studnik         

2016-05-20, godz. 17:00

Wystawa czynna do 30-06-2016 r.

Mała Galeria CIS, Centrum Inicjatyw Społecznych “Stara Bykowina” ul. 11 Listopada 15 a., tel. (32) 707 43 03

Pozytywnie zasłuchani. Wieczór literacki poświęcony wspólnemu wysłuchaniu „Latarnika” H. Sienkiewicza  (audiobook) i dyskusji nad tematyką poruszaną w noweli.

2016-05-31, godz. 18.00

Biblioteka Centralna, Wirek, tel. (32) 242 05 86

Więcej: biblioteka.r-sl.pl

Leave a Reply

Your email address will not be published.