TECHNIK MECHATRONIK

TECHNIK MECHATRONIK
Spread the love

TECHNIK MECHATRONIK     311410

EE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych
EE.21. Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych

Mechatronika jest to nauka łącząca elementy trzech różnych obszarów wiedzy: mechaniki, elektroniki i informatyki.
Jest oparta na myśleniu i działaniu systemowym, które umożliwia równoległe rozwiązywanie wielu problemów i jednocześnie pobudza kreatywność.

Mechatronika znajduje zastosowanie między innymi: w układach sterowania pojazdami, w urządzeniach automatyki, w obrabiarkach sterowanych numerycznie, w aparaturze medycznej, w robotach przemysłowych, w zaawansowanym sprzęcie gospodarstwa domowego oraz w nowoczesnych zabawkach. Produkty z zastosowaniem mechatroniki charakteryzuje wielofunkcyjność, konfigurowalność, adaptacja do zmieniających się warunków oraz prosta obsługa.

 

Szybko postępujący a można by nawet rzec „galopujący” postęp technologiczny spowodował, że nie znajdziemy obecnie dziedziny życia, w której elektronika i informatyka nie znalazła jeszcze zastosowania. Urządzenia, które kiedyś były urządzeniami typowo elektrycznymi tj. pralka, lodówka, samochód itd. stały się obecnie urządzeniami mechatronicznymi. Aby móc odpowiedzieć na pytanie kim jest mechatronik należy najpierw zdefiniować pojęcie wspomnianego urządzenia mechatronicznego.

Urządzenie możemy nazwać mechatronicznym, jeśli zawiera w sobie element wykonawczy typu silnik czy siłownik, którego pracą steruje układ mikroprocesorowy za pomocą wgranego oprogramowania.

Z opisu urządzenia mechatronicznego wynika, że jest to urządzenie, które zawiera w sobie elementy z różnych dziedzin nauki – mechaniki, elektryki, elektroniki, pneumatyki, hydrauliki i informatyki, które mimo swojej różnorodności współpracują z sobą tworząc jedno działające urządzenie.
Mechatronik jest bardzo nowoczesnym interdyscyplinarnym zawodem, który od kilkudziesięciu lat zyskuje na znaczeniu i jest wysoko postawiony w hierarchii poszukiwanych zawodów na rynku pracy.

Wiedza zdobywana przez absolwentów jest szeroka, co wiąże się z faktem, iż absolwenci nabywają wiedzę i umiejętności na dużym poziomie uogólnienia z mechaniki, elektryki, elektroniki i programowania.

Do podstawowych zadań zawodowych technika mechatronika należy:

  • montowanie urządzeń i systemów mechatronicznych,
  • wykonywanie rozruchu urządzeń i systemów mechatronicznych,
  • wykonywanie konserwacji urządzeń i systemów mechatronicznych,
  • eksploatowanie urządzeń i systemów mechatronicznych,
  • tworzenie dokumentacji technicznej urządzeń i systemów mechatronicznych,
  • programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych, w tym robotów przemysłowych
    i sterowników PLC,
  • automatyka i obsługa urządzeń współczesnych linii produkcyjnych i montażowych,
  • diagnostyka i naprawa urządzeń z zastosowaniem nowoczesnych urządzeń pomiarowych
    i technik komputerowych.

Ilość zdawanych egzaminów (kwalifikacji) dla uczniów technikum (2 egzaminy):

EE.02. Montaż, uruchamianie i konserwacja urządzeń i systemów mechatronicznych

EE.21. Eksploatacja i programowanie urządzeń i systemów mechatronicznych.

Absolwenci dysponują umiejętnościami posługiwania się zaawansowaną wiedzą z zakresu mechatroniki, używaną w maszynach i pojazdach, urządzeniach i systemach wytwórczych oraz urządzeniach i aparaturze diagnostycznej i pomiarowej. Przygotowani są również do twórczej aktywności w zakresie montażu, uruchamiania i konserwacji, a także eksploatacji i programowania maszyn i systemów wytwórczych, kierowania i rozwijania produkcji w przedsiębiorstwach przemysłowych oraz zarządzania procesami technologicznymi.

Gdzie mechatronik może znaleźć zatrudnienie? Na to pytanie można by odpowiedzieć krótko – praktycznie wszędzie. Do najważniejszych miejsc pracy możemy zaliczyć:

Zakłady przemysłowe – (szczególnie przemysł samochodowy) jako pracownik nadzoru utrzymania ruchu, programista sterowników PLC

Budowy – montaż wind, systemów p.poż, inteligentnych instalacji domowych, montaż systemów alarmowych

Warsztaty samochodowe – naprawa samochodowych instalacji mechatronicznych

Elektrownie i elektrociepłownie – jako pracownik nadzoru utrzymania ruchu

Zakłady medyczne – jako pracownik produkcji i serwisant aparatury medycznej

Prywatne zakłady i przedsiębiorstwa – montaż, naprawa i konserwacja inteligentnych instalacji elektrycznych, programista robotów, serwisant sprzętu AGD

Biura projektowe – projektowanie systemów automatycznej produkcji, projektowanie zrobotyzowanych linii produkcyjnych (wymagane dalsze kształcenie na studiach)

W opinii pracodawców mechatronika to branża bardzo dynamicznie rozwijająca się. Jest obecna

w każdej gałęzi przemysłu i może być wykorzystana we wszystkich działach związanych
z nowoczesnymi technologiami.

Praca technika mechatronika odbywa się w halach produkcyjnych, warsztatach naprawczych lub laboratoriach. Nauka zawodu odbywa się na przedmiotach teoretycznych i na praktykach zawodowych w zakładach pracy.

Technik mechatronik projektuje i wytwarza części i zespoły maszyn i urządzeń mechanicznych z wykorzystaniem technik komputerowych. Wykorzystuje w swojej pracy nowoczesne techniki sterowania maszynami i urządzeniami łączące w sobie elektronikę, informatykę, mechanikę, automatykę i robotykę.

Pozyskuje, ocenia i tworzy dokumentację techniczną do urządzeń i układów mechatronicznych. Dobiera elementy, podzespoły, zespoły, moduły, wskaźniki i połączenia do urządzeń i systemów mechatronicznych. Przygotowuje elementy, wskaźniki, podzespoły i zespoły do montażu, nastawia ich parametry i nadzoruje ich montaż oraz demontaż. Projektuje i opracowuje procesy technologiczne produkcji części urządzeń i układów mechatronicznych.

Testuje elementy, moduły i podzespoły oraz oblicza ich parametry. Wykonuje pomiary wielkości elektrycznych i nieelektrycznych oraz interpretuje ich wyniki. Instaluje i testuje oprogramowanie sterujące. Kontroluje prawidłowość pracy urządzeń i systemów. Instaluje i uruchamia urządzenia i systemy mechatroniczne.

Dozoruje pracę urządzeń i systemów oraz ocenia ich stan techniczny. Przygotowuje i prowadzi dokumentację techniczną i ruchową. Sporządza protokoły z uszkodzeń i awarii. Stosuje przepisy bhp, ppoż i ochrony środowiska podczas wykonywanej pracy.

Możliwości zatrudnienia

Technik mechatronik może być zatrudniony w zakładach o zautomatyzowanym i zrobotyzowanym procesie produkcyjnym; w rolnictwie i leśnictwie, przemyśle spożywczym, energetyce i energoelektronice, przemyśle medycznym, lotnictwie, żegludze, usługach – wszędzie tam, gdzie jest praktyczne zastosowanie technologii informacyjnej.


Leave a Reply

Your email address will not be published.