11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości po 123 latach niewoli.

Święto to zostało ustanowione ustawą z dn. 23 kwietnia 1937 r. , zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r., przywrócono je w okresie transformacji systemowej w 1989 r.
Wybór 11 listopada uzasadnić można zbiegiem wydarzeń w Polsce z zakończeniem I wojny światowej dzięki zawarciu rozejmu w Compiègne 11 listopada 1918, pieczętującego ostateczną klęskę Niemiec. Dzień wcześniej przybył do Warszawy Józef Piłsudski. W tych dwóch dniach, 10 i 11 listopada 1918, naród polski uświadomił sobie w pełni odzyskanie niepodległości, a nastrój głębokiego wzruszenia i entuzjazmu ogarnął kraj. Jędrzej Moraczewski opisał to słowami:
“Niepodobna oddać tego upojenia, tego szału radości, jaki ludność polską w tym momencie ogarnął. Po 120 latach prysły kordony. Nie ma „ich”. Wolność! Niepodległość! Zjednoczenie! Własne państwo! Na zawsze! Chaos? To nic. Będzie dobrze. Wszystko będzie, bo jesteśmy wolni od pijawek, złodziei, rabusiów, od czapki z bączkiem, będziemy sami sobą rządzili. (…) Cztery pokolenia nadaremno na tę chwilę czekały, piąte doczekało. (…)
11listopada

Leave a Reply

Your email address will not be published.