17 listopada Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

Spread the love

swiatowy-dzien-bez-papierosa              E – papierosy – prawdy i mity

Nikotynizm to nałóg, który zabiera zdrowie  i życie największej ilości osób na świecie. Jeden palacz na czterech skraca swoje życie o 20 lat i umiera przed 65 rokiem życia. Pomimo tych niepokojących wyników, osoby palące często bagatelizują niebezpieczeństwa, jakie niesie ze sobą uzależnienie od papierosów. Mimo wielu przestróg i kampanii antynikotynowych, wielu ludziom trudno wyrwać się z sideł nałogu. Palą papierosy, gdyż uzależnili się fizycznie i psychicznie od dawek nikotyny. Palą mimo następujących kosztów:  faktu, że traci się mnóstwo pieniędzy na paczki papierosów, szybciej starzeje się skóra, ma się nieświeży oddech i nieładny zapach ubrań, pojawia się szereg komplikacji zdrowotnych, np. ryzyko zachorowania na raka płuc, chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze, udar mózgu czy miażdżycę. Pewną alternatywa dla nich miał stać się – e-papieros.

Zastanówmy się – czy e-papierosy są bezpieczniejsze dla zdrowia człowieka? E-papierosy przypominają tradycyjne papierosy w wielkości i wyglądzie, jednak nie zawierają tytoniu, co znaczy, że wcale nie są papierosami. W rzeczywistości są to specjalne urządzenia podające czystą nikotynę, mające wiele wspólnego z inhalatorami dla astmatyków oraz innym sprzętem dostarczającym zarówno legalne, jak i nielegalne lekarstwa. Mimo że konstrukcje e-papierosów różnią się u poszczególnych producentów, większość produktów zazwyczaj wytwarza mgiełkę glikolu propylenowego, która zawiera nikotynę wraz z aromatami i innymi chemikaliami. Obecnie na rynku można dostać nie tylko same e-papierosy, ale także wymienne naboje, które zawierają do 20 mg nikotyny, oraz zestaw do napełniania naboi roztworem nikotyny. Niektóre produkty tego typu dostępne przez Internet zawierają wystarczającą ilość nikotyny, aby – połknięte przez pomyłkę – zabić dorosłą osobę.

Amerykańska Agencja do Spraw Żywności i Leków wydała ostatnio rozporządzenie, że e-papierosy mają być sprzedawane pod określeniem „produkty tytoniowe”, a nie „systemy nośnikowe dla leków”. Powodem tej regulacji prawnej jest skład produktu – elektroniczne papierosy zawierają nikotynę tytoniową. Bardzo prawdopodobne jest, że przyszłe modyfikacje e-papierosów poprawią efektywność nikotyny, co może zwiększyć ryzyko uzależnienia. Specjaliści twierdzą, że każdy produkt zawierający czystą nikotynę musi być dokładnie przetestowany pod względem bezpieczeństwa przed wypuszczeniem na rynek – nieważne, czy jest to używka, czy środek pomagający skończyć z nałogiem nikotynowym.

rzuc_palenie

 

Jest kilka problemów dotyczących bezpieczeństwa stosowania e-papierosów. Oto najważniejsze z nich:

  • Ilość nikotyny zawarta w nabojach różni się w zależności od producenta. Często istnieją także rozbieżności między składem podawanym na opakowaniu a rzeczywistą zawartością naboi.
  • Nie jest pewne, czy urządzenia dostarczają czystej nikotyny. Brak jest naukowych badań w tej dziedzinie. Poza tym, dla palaczy, którzy chcą skończyć z nałogiem, e-papierosy najprawdopodobniej okażą się nieskuteczne w związku z różną zawartością nikotyny.
  • Producenci sprzedają naboje zawierające nie więcej niż 20 mg nikotyny. Niestety, zestawy do ponownego napełniania naboi dają możliwość uzupełnienia e-papierosa znacznie większymi ilościami nikotyny, gdyż dawkowanie w tym przypadku nie jest prawnie regulowane. Dodatkowo, w Internecie można znaleźć instrukcje dotyczące sposobu uzupełniania naboi także innymi substancjami.
  • Dotychczas nie przeprowadzono badań nad bezpieczeństwem wdychania glikolu propylenowego przez dłuższy czas. Na opracowania pewno trzeba będzie poczekać
  • E-papierosy mogą służyć jako wymówka dla osób, które palą w miejscach, gdzie używanie tradycyjnych produktów tytoniowych jest zabronione, przez co zwiększy się ich uzależnienie od nikotyny.
  • Poza tym, e-papierosy mogą zostać użyte jako „rozgrzewka” dla osób, które zamierzają rozpocząć palenie tytoniu.

Dlatego to – czy e-papierosy powinny zostać na rynku, jest sprawą kontrowersyjną. Warto zwrócić uwagę na właściwości produktów, które mają nam pomóc….. Nie chcemy przecież, aby ich zastosowanie przyniosło efekty odwrotne do zamierzonych. A najlepszym wyjściem byłoby porzucenie nałogu, chociażby na rzecz zdrowych aktywności, które odstresowują, dodając nam zdrowia i urody.

                                                                          autor  

 mgr Aleksandra Stuła

Leave a Reply

Your email address will not be published.