E-papierosy… Mówimy o nich w Światowym Dniu Bez Tytoniu

Spread the love

E – papierosy – „popcornowe płuca” i takie tam…..
Skurcz oskrzeli, duszności i kaszel – to objawy zatrucia płynem do e-papierosów. Nagła ostra niewydolność oddechowa może wystąpić nawet po zapaleniu jednego papierosa. Główny Inspektor Sanitarny ocenia, że ryzyko wiążące się z używaniem elektronicznych papierosów jest ogromne. W Polsce odnotowano już dwa przypadki zgonów z ich powodu. Często choroba jest
konsekwencją dostania się do dróg oddechowych substancji toksycznych, np. wdychanie diacetylu – substancji obecnej w płynach do e-papierosów.

Jest kilka problemów dotyczących bezpieczeństwa stosowania e-papierosów. Oto najważniejsze z nich:
 Ilość nikotyny zawarta w nabojach różni się w zależności od producenta. Często istnieją także rozbieżności między składem podawanym na opakowaniu a rzeczywistą zawartością
naboi.
 Nie jest pewne, czy urządzenia dostarczają czystej nikotyny. Brak jest naukowych badań w tej dziedzinie. Poza tym, dla palaczy, którzy chcą skończyć z nałogiem, e-papierosy najprawdopodobniej okażą się nieskuteczne w związku z różną zawartością nikotyny.
 Producenci sprzedają naboje zawierające nie więcej niż 20 mg nikotyny. Niestety, zestawy do ponownego napełniania naboi dają możliwość uzupełnienia e-papierosa znacznie większymi ilościami nikotyny, gdyż dawkowanie w tym przypadku nie jest prawnie regulowane. Dodatkowo, w Internecie można znaleźć instrukcje dotyczące sposobu uzupełniania naboi także innymi substancjami.
 Dotychczas nie przeprowadzono badań nad bezpieczeństwem wdychania glikolu propylenowego przez dłuższy czas.
 E-papierosy mogą służyć jako wymówka dla osób, które palą w miejscach, gdzie używanie tradycyjnych produktów tytoniowych jest zabronione, przez co zwiększy się ich uzależnienie od nikotyny.
 Poza tym, e-papierosy mogą zostać użyte jako „rozgrzewka” dla osób, które zamierzają  rozpocząć palenie tytoniu.

 Palacze e-papierosów narażają się na wystąpienie choroby zwanej potocznie – „popcornowymi płucami” czyli zarostowym zapaleniem oskrzelików, oprócz wszystkich
schorzeń i chorób będących wynikiem negatywnego działania nikotyny. Jak wskazano w miesięczniku "Medycyna Praktyczna" choroba polega na przewlekłym zapaleniu ściany
oskrzelika ze znacznym jej pogrubieniem, tworzeniem się w ich wnętrzu guzków zapalnych, a w konsekwencji znacznym zwężeniu lub nawet całkowitym zamknięciu światła oskrzelika, co utrudnia lub uniemożliwia przepływ powietrza w drogach oddechowych i prowadzi do duszności. Dlatego to czy e-papierosy powinny zostać na rynku, jest sprawą kontrowersyjną.
Warto zwrócić uwagę na właściwości produktów, które mają nam pomóc. Nie chcemy przecież, aby ich zastosowanie przyniosło efekty odwrotne do zamierzonych.

Podejmij decyzję o rzuceniu palenia już dzisiaj. Jest to możliwe!

DLACZEGO WARTO RZUCIĆ PALENIE 

1. Zmniejszysz ryzyko wystąpienia zawału mięśniowego i udaru mózgowego już w pierwszym roku od zaniechania nałogu. W ciągu 5 lat ryzyko to będzie porównywalne
z ryzykiem u osób, które nigdy nie paliły papierosów.
2. Zmniejszysz ryzyko wystąpienia wielu chorób, w tym szczególnie nowotworowych. Nikotyna wpływa negatywnie na procesy rakotwórcze w całym ciele!
3. Poprawisz kondycję fizyczną, zapomnisz co to kaszel poranny, rzadziej będziesz chorował na infekcje dróg oddechowych.
4. Nie martw się tym, że zyskasz kilka dodatkowych kilogramów. Po pierwsze, średni wzrost masy ciała u osób rzucających palenie wynosi jedynie około 3 kilogramów. Po drugie, Palisz? Tracisz! Ile? Sprawdź, ile możesz zyskać! Korzyści znacznie przewyższają ryzyko związane z nieznacznym wzrostem masy ciała.
5. Nie przejmuj się tym jeżeli nie uda się Tobie rzucić palenia za pierwszym razem. Liczy się efekt ostateczny. Większość byłych palaczy rzuciło ostatecznie palenie dopiero za którąś próbą. Postaraj się wyciągnąć wnioski z nieudanych prób rzucenia palenia.
6. Szukaj dobrych przykładów wśród osób, którym udało się rzucić palenie. Niektórym osobom po zaniechaniu palenia tytoniu bardzo pomagają preparaty o znanej zawartości nikotyny (np. guma do żucia). Nie daj się złamać tym, którzy nadal palą.
7. Udowodnisz sobie i swoim najbliższym, że stać Ciebie na wiele.

Żyjcie Zdrowo!
Pedagog i Psycholog Szkolny

Leave a Reply

Your email address will not be published.