Program „Niepodległa”

Zapraszamy do skorzystania z przygotowanych przez Biuro Programu „Niepodległa” propozycji z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości.

Wystawa „Niepodległa na mapach. Kształtowanie granic po 1918 roku”
to materiał popularnonaukowy, który można wykorzystywać z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz przy omawianiu procesu odbudowy polskiej państwowości. Przypomina najważniejsze fakty związane z historią włączania różnych regionów Polski w granice niepodległego państwa. Wystawa łączy w sobie wątki wielkiej historii z historiami lokalnymi, uświadamiając jednocześnie, jak bardzo skomplikowany był proces wrysowania nowych państw na mapę Europy po I wojnie światowej.

Debata Ojców Niepodległości
Już 8 i 9 listopada br. odbędzie się dwuczęściowa debata pt. „Jaka Polska? Rozmowy Ojców Niepodległości”. Sześciu historyków badających najnowsze dzieje Polski będzie reprezentować sześciu Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego, Wincentego Witosa
i Ignacego Jana Paderewskiego. Każdy z profesorów skupi się tylko na jednej postaci
i podczas rozmowy opowie o jej poglądach. W ten sposób będzie można porównać programy polityków, którzy odegrali kluczową rolę w odbudowie niepodległości Polski.

Koncert dla Niepodległej
W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, 10 listopada 2021 r. o godz. 20.00 zapraszamy Państwa na niepowtarzalny koncert pt. „CHOPIN / NORWID / NIEMEN”. To niezwykła muzyczna opowieść o trzech wybitnych twórcach, których łączy wrażliwość i dar tworzenia dzieł ponadczasowych.
W koncercie dla Niepodległej po kompozycje Chopina i Niemena oraz wiersze Norwida sięgną artyści: orkiestra AUKSO, pianista Marcin Masecki, wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński, wokalista Stanisław Soyka oraz młodzi śpiewacy Kasia Moś i Wojciech Myrczek.

Akcja „Niepodległa do Hymnu”
Zapraszamy samorządy do udziału w akcji „Niepodległa do Hymnu”, czyli wspólnego śpiewania Mazurka Dąbrowskiego 11 listopada w samo południe, m.in. podczas uroczystości związanych z obchodami 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku akcję wspierają m.in. polscy olimpijczycy.

Więcej informacji o wydarzeniach zaplanowanych w związku z 103. rocznicą odzyskania niepodległości znajduje się pod linkiem Biuro Programu Niepodległa (sitebees.com) i na stronie https://niepodlegla.gov.pl.

źródło: https://kuratorium.katowice.pl/index.php/kuratorium/aktualnosci/program-niepodlegla/

Leave a Reply

Your email address will not be published.