Zapraszamy do projektu TROPICIELE HISTORII

Spread the love

Zapraszamy do projektu TROPICIELE HISTORII

1269725_3380511328174_1399845791_o


Główne działania projektu będą realizowane na terenie miasta Rudy Śląskiej, w miejscach historycznie ważnych. Projekt ma na celu ocalić od zapomnienia historię ludzi i miejsc naszego miasta poprzez nawiązanie współpracy wielu pokoleń. Będziemy tworzyć rudzkie fotokasty. Fotokastem (prezentacją zdjęć połączoną z nagraną historią opowiedzianą przez ludzi) można połączyć świat cyfrowy – teraźniejszy z analogowym – przeszłym. Świat komputerów, nowych mediów trafia do młodzieży, a historia nie koniecznie. Natomiast starsi ludzie boją się komputeryzacji i przez to ich opowieści nie trafiają do młodych, gdyż tradycyjna – pamiętnikowa forma jest dla nich nieciekawa. Uczestnicy projektu mają za zadanie być łącznikiem między pokoleniem starszym – przekazującym historię, a młodym pokoleniem, posiadającym narzędzia i mówiących językiem rówieśników. Fotokast jest nowatorską formą w świecie multimediów i staje się coraz bardziej popularny. Ze względu na to, że łączy obraz ruchomy, nieruchomy i dźwięk daje pełny obraz sytuacji i miejsc. Jego realizacja stanowi duże wyzwanie. Zdjęcia muszą być dobrej jakości, dźwięk również, a całość musi współgrać z treścią. Historie opowiedziane przez uczestników mają poruszyć i zaciekawiać zarówno treścią jak i formą. Będąc blisko ludzi mają łączyć pokolenia. Osoba, która stworzy w naszym projekcie fotokast staje się prawdziwym profesjonalistą w dziedzinie fotografii i multimediów oraz Tropicielem Historii.
Realizatorem projektu jest grupa nieformalna przy Rudzkim Stowarzyszeniu Inicjatyw Niebanalnych IN-NI w składzie:
Krzysztof Kasprzyk – autor, współautor i koordynator wielu projektów realizowanych przez RSIN In-nI, m.in dwie edycje Poradnika In-nego Myślenia (Lęki i fobie; Zespół Aspergera i ADHD); Dyskusyjny Klub Filmowy KaFe In-nI; W poszukiwaniu tożsamości – rozmowy o Śląsku. Magdalena Godlewska-Kosak – Fotograf, nauczyciel grafiki i multimediów. Założyciel koła fotograficzno-graficznego „Twórcza Pracownia”. Twórca projektów graficznych, ilustracji i okładek książek. Uczestnik projektów – Kopalnie są piękne i Modna Ruda – Modny Śląsk. Organizator projektów, wystaw i festiwali m. in. „4 razy azyl”, „Rude z Rudy”. Aleksander Orszulik – pasjonat fotografii, absolwent studium fotografii Fotoedukacja w Katowicach, Instruktor i propagator fotografii sekcji fotograficznej domu kultury “Matecznik” w Rudzie Śląskiej, Uczestnik projektów m.in.: Kopalnie są piękne, Rude z Rudy. Autor projektu “100” oraz fotografii wystawianych m.in w Galerii ZPAF w Katowicach, czy w Urzędzie Miasta w Rudzie Śląskiej.
Jakie są kolejne etapy projektu?
1. Spotkanie informacyjne (19 IX 2014 r. o 15.30, miejsce: IN-NY Dom Kultury w Kochłowicach). Na nim przedstawienie założeń projektu TROPICIELE HISTORII zainteresowanym grupom dwuosobowym. Do daty kolejnego spotkania uczestnicy mają za zadanie wybranie miejsc i znalezienie mieszkańców miasta, którzy są w stanie przedstawić stare fotografie i opowiedzieć historie tych miejsc. Należy przynieść uzupełniony i podpisany formularz dostępny na stronie: www.facebook.com/TropicieleHistorii
2. Spotkanie szkoleniowe (26 IX 2014 r. o 15.30 miejsce: IN-NY Dom Kultury w Kochłowicach). Przybliżenie obsługi programów do obróbki fotografii, dźwięku, skanowania i montażu video (tworzenie fotokastów) prowadzonych przez instruktorów .
3. Pierwsze nagranie opowiadanej historii oraz wykonanie wstępnych zdjęć. Młodzież zbiera stare zdjęcia/widokówki Rudy Śląskiej od osób starszych – fotografie są skanowane u instruktorów lub indywidualnie, a wywiad nagrywany rejestratorem dźwięku.
4. Warsztaty fotograficzne dla poszczególnych grup uczestników. Uczestnicy pod okiem instruktorów fotografii wykonują zdjęcia miejsc z wykorzystaniem różnych technik kadrowania, kompozycji itp. Ponadto podczas trwania projektu mają dostęp do nieograniczonej liczby konsultacji z instruktorami. Montaż zdjęć z nagraniami uczestników fotokasty przez uczestników następuje pod nadzorem instruktorów lub samodzielnie. Termin składania prac określony jest w regulaminie konkursu na stronie:www.facebook.com/TropicieleHistorii
5. Wernisaż i wystawa pokonkursowa. Wręczenie nagród.
6. Rozstrzygnięcie konkursu TROPICIEL HISTORII (30 XI na wernisażu) na najlepszy fotokast poprzez ocenę trzech jurorów. W skład jury wchodzą: Witold Cichocki – absolwent Uniwersytetu Zielonogórskiego, wydział artystyczny. Ekspert w dziedzinie technologii materiałów, procesów fotograficznych i technik srebrowych. Od ponad 20 lat pracuje jako nauczyciel fotografii. Ireneusz Borowski: absolwent ASP w Katowicach. Zajmuje się grafiką warsztatową, fotografią i projektowaniem graficznym. Uczestniczył w wystawach zbiorowych w kraju i zagranicą (m.in. w Japonii, Niemczech, Francji). Agnieszka Rolnik – dziennikarz, fotoreporter w blizejmiasta.pl, operator kamer, fotograf, grafik, montażysta, scenograf.
7. Całość umieszczana jest na stronie www/FB, a najlepsze prace prezentowane są na wystawie.​

Formularz zgłoszeniowy

Regulamin konkursu fotograficznego Tropiciele Historii

Regulamin konkursu fotograficznego Tropiciele Historii

Leave a Reply

Your email address will not be published.